Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 KVH Československo 1945 - 1990
Diskusní forum KVH ČS 1945 - 1990
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

"Akce B"- boje proti UPA (banderovcům)na Slovensku
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 -> Historie a dějiny
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
James Ryan
Člen


Založen: 22. 05. 2006
Příspěvky: 522
Bydliště: VÚ 1535/VÚ 5220C

PříspěvekZaslal: út listopad 23, 2010 11:11 pm    Předmět: "Akce B"- boje proti UPA (banderovcům)na Slovensku Odpovědět s citátem

Jaký je vás názor na banderovce jako celek? Popřípadě co si myslíte o jejich činnosti na území ČSR?
Hodne autorů se snazi tuto problematiku vidíe cernobile a potom ruzne informace zkresluji tak by me zajimal nazor zdejsi odborne veřejnosti Idea
_________________

"Mír se zjednává válkou. "

".kdykoliv sem něco dělal pila se u toho desítka "
neznámý vojín
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Budulínek
Člen


Založen: 21. 02. 2006
Příspěvky: 2383
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st listopad 24, 2010 2:12 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Podle mě neexistuje uspokojující množství současné literatury, která by se zabývala touto problematikou objektivně. Já jsem o Banderovcích poprvé slyšel jako o bandě hrdlořezů, kteří terorizovali obyvatelstvo Slovenska a Moravy, kam se dostali díky jejich vytlačení z Polska. Už nevím, kde jsem o tom četl, ale pramen tvrdil, že až na výjimky Banderovci proti civilnímu obyvatelstvu výboje neprováděli. Při momentálním stavu mého bádání bych sám za sebe uvedl, že šlo o oddíl, který se chtěl způsobem partizánského boje za každou cenu probojovat do zóny Evropy, kterou ovládali Američani. Sovětské vladě a tím pádem i československé poúnorové vladě byli trnem v oku, proto byly na území tehdejšího Československa zahájena opatření, která vedla k jejich likvidaci a snad i jakési demonstraci síly ozbrojených složek poválečného Čs.
Dle mého názoru šlo "benderovcům" především o průchod do záp. Evropy a nepadnou do spárů sovětské moci..

Tohle je můj pohled na věc s tím, co jsem si zatím přečetl, posbíral a ne uplně dobře zapamatoval..
_________________
Puč mi čepicí!... za stofků! - ne! To je kostým!

Kdykoliv jsem něco dělal, tak se u toho pila desítka!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr
Admin


Založen: 20. 02. 2006
Příspěvky: 5902

PříspěvekZaslal: st listopad 24, 2010 3:10 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Mno, jejich činnost po únoru 48 už na našem území byla řekl bych minimální. Tady je potřeba dodat, že ti, keří chtěli pouze v tichosti projít do západní okupční zóny, tak prošli.

Je potřeba vnímat i to, že si těžko jakýkoliv stát nechá přes své území pochodovat ozbrojené jednotky, které jsou dílem složeny z příslušníků jednotek, které příslušely k válečnému protivníkovi.

Bez hlubší znalosti faktů tuto diskusi bohužel řadím na úroveň internetových hádek o Mašínech. Cool
_________________
Kdo chce - hledá způsob.
Kdo nechce - hledá důvod.



Makarony do woka

V komíně hořelo, tak se to muselo uhasit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
Budulínek
Člen


Založen: 21. 02. 2006
Příspěvky: 2383
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st listopad 24, 2010 3:16 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

tak tazateli nejde o plkání, ale asi si chce posbírat postřehy k vlastnímu studiu - potom tedy radím : Lidé, čtěte - čtěte jak literaturu před tak i po r. 89, pak si MOŽNÁ lze udělat vlastní pohled na věc..
_________________
Puč mi čepicí!... za stofků! - ne! To je kostým!

Kdykoliv jsem něco dělal, tak se u toho pila desítka!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Budulínek
Člen


Založen: 21. 02. 2006
Příspěvky: 2383
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st listopad 24, 2010 3:19 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Petr napsal:
Mno, jejich činnost po únoru 48 už na našem území byla řekl bych minimální. Tady je potřeba dodat, že ti, keří chtěli pouze v tichosti projít do západní okupční zóny, tak prošli.


Ano, tak to je pravda..spíš mi šlo o to, poukázat na to, že se na tom jistě přiživilo obhájení sovětského směřování ČSR po 2. sv. válce .. tahle doba byla dost složitá a debata si myslím přesahuje prostory tohoto fóra
_________________
Puč mi čepicí!... za stofků! - ne! To je kostým!

Kdykoliv jsem něco dělal, tak se u toho pila desítka!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr
Admin


Založen: 20. 02. 2006
Příspěvky: 5902

PříspěvekZaslal: st listopad 24, 2010 3:23 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Podle mě byla celkem hodnotná vyjádření historiků v díle Osudových okamžiků věnovaných případu "Magura Lupča" (šest mrtvýh vojáků - aspirantů). Doufám že si to s něčím nepletu a snad to má ČT i v digitálním archivu.
_________________
Kdo chce - hledá způsob.
Kdo nechce - hledá důvod.



Makarony do woka

V komíně hořelo, tak se to muselo uhasit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
James Ryan
Člen


Založen: 22. 05. 2006
Příspěvky: 522
Bydliště: VÚ 1535/VÚ 5220C

PříspěvekZaslal: st listopad 24, 2010 3:35 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

já právě ted dočetl onu literaturu a zajímal by mě názor zdejsích odborníku na tuhle problematiku...rád bych konfrontoval víc zdrojů Smile
_________________

"Mír se zjednává válkou. "

".kdykoliv sem něco dělal pila se u toho desítka "
neznámý vojín
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ostrostrelec
4. ročník
4. ročník


Založen: 23. 08. 2010
Příspěvky: 382

PříspěvekZaslal: st listopad 24, 2010 6:13 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Budulínek napsal:
Petr napsal:
Mno, jejich činnost po únoru 48 už na našem území byla řekl bych minimální. Tady je potřeba dodat, že ti, keří chtěli pouze v tichosti projít do západní okupční zóny, tak prošli.


Ano, tak to je pravda..spíš mi šlo o to, poukázat na to, že se na tom jistě přiživilo obhájení sovětského směřování ČSR po 2. sv. válce .. tahle doba byla dost složitá a debata si myslím přesahuje prostory tohoto fóra


Jak konkrétně se na tom "přiživilo obhájení sovětského směřování ČSR"?
Myslíš, že by tehdy (vlastně i dnes) nechal přes své území přejít ozbrojené bandy, které mnohdy napadaly civilní obyvatelstvo? Sice se dnes objevují tendence dělat z Banderovců "chudáky, kteří se snažili jen dostat na Západ", ale toto mi až moc připomíná dnes módní "sebebičování" čs. národa za odsun Německého obyvatelstva. Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ostrostrelec
4. ročník
4. ročník


Založen: 23. 08. 2010
Příspěvky: 382

PříspěvekZaslal: st listopad 24, 2010 6:16 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Krom toho si myslím, že kdyby stát proti Banderovcům nijak nezakročil, tak by "přišel" o důvěru obyvatelstva, přece jenom každý stát je povinen své obyvatelstvo ochraňovat.

Omlouvám se za 2 příspěvky, nefunguje možnost editace, tak se toto nemohl dodatečně zakomponovat do předchozího příspěvku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
greenbaron
3. ročník
3. ročník


Založen: 24. 10. 2007
Příspěvky: 185

PříspěvekZaslal: st listopad 24, 2010 11:27 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Jeden z mých velmi blízkých příbuzných se jako (relativně) mladý (šel na vojnu dobrovolně, brzy a už měl něco za sebou) příslušník tehdejší Československé armády účastnil operací v rámci "Akce B", takže jsem jako kluk poslouchal jeho vyprávění. Další příbuzný přišel do styku s Banderovci až nebezpečně blízko, jako mladý student byl na stavbě mládeže na Slovensku a na "dovolence" v Tatrách "koupil" střelu do ramene v místě, kde probíhala přestřelka... Celý život se trápil se sice srostlou, leč přece jen roztříštěnou lopatkou a jizvou jak hrom... Ani jeden z nich to nepopisoval nijak idylicky, spíš naopak. Takže můj názor na Banderovce je poněkud ovlivněn - prostě jsem nikdy nemluvil se žádným Banderovcem.
Navíc jsem nějaký ten rok "sloužil" v ČSLA, takže je nutno mne považovat za zaujatého.

Musím říct, že naprosto výstižná je poznámka, kterou napsal Petr - myslím to o státu (státní moci), která povolí průchod ozbrojených skupin přes území, na němž vykonává svou (svrchovanou) moc... To, co napsal Ostrostřelec o ztrátě důvěry obyvatelstva, která hrozila, to je taky velmi pravdivé, zvláště na Slovensku a na Moravě...

Je třeba si uvědomit, že existoval "příklad" toho, jak se Banderovci "chovali" na území Ukrajiny (potažmo SSSR) a taky jak řádili v Polsku ještě před tím, než Poláci proti nim zahájili tu velkou operaci, tuším pod názvem Wisla... Prostě už předem se dalo předpokládat, že ani u nás klid nebude a tak stačilo jen málo (to nemyslím cynicky), aby byly intenzivně zasazeny bezpečnostní složky včetně armády...
Další věc, kterou je třeba vzít v úvahu je skutečnost, že ještě před "vítězným únorem" byl ministrem vnitra (národní bezpečnosti) komunista Nosek a tak byla nasnadě nejen mediální kampaň, ale i faktická činnost bezpečnostních složek proti Banderovcům...

Druhá věc je, že spolupráce kléru s Banderovci, byť byla omezená, byla velmi záhy využita pro "zásah státu" právě proti "zrádným kněžím a zahraničním rozvědným centrálám a jejich sítím v ČSR"...

Nepamatuju si všechny názvy těch knih či publikací, co jsem kdy přečetl o "Benďácích", ale v paměti mi utkvěla jako dobová "agitka" knížka Ve znamení trojzubce a pak relativně nová/nedávná knížka Banderovci - hrdinové nebo bandité?, která je naopak těžce zaujatá "pro"...
Obě knížky mohu doporučit, jsou určitě zajímavé.

Obávám se, že to vše, co bylo řečeno o Benderovcích v pořadech na ČT (Osudové okamžiky, Historie CS), nebylo zcela nestranné, ono je teď módní omlouvat všechny, kteří bojovali a "bojovali" proti komunistické moci..., zazněla tam však jedna pravda - Banderovci měli (pro ně jistě) pěkné ideály, které ale neprosazovali zrovna jednáním v rukavičkách a o "čisté ruce" nepřišli až v Československu ... A popis toho, jak "získávali místní obyvatelstvo na svou stranu" mi mnohdy připomínal řádění jagdkomand SS v oblastech, kde bylo silné partyzánské hnutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Budulínek
Člen


Založen: 21. 02. 2006
Příspěvky: 2383
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt listopad 25, 2010 2:17 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

ostrostrelec napsal:
Budulínek napsal:
Petr napsal:
Mno, jejich činnost po únoru 48 už na našem území byla řekl bych minimální. Tady je potřeba dodat, že ti, keří chtěli pouze v tichosti projít do západní okupční zóny, tak prošli.


Ano, tak to je pravda..spíš mi šlo o to, poukázat na to, že se na tom jistě přiživilo obhájení sovětského směřování ČSR po 2. sv. válce .. tahle doba byla dost složitá a debata si myslím přesahuje prostory tohoto fóra


Jak konkrétně se na tom "přiživilo obhájení sovětského směřování ČSR"?
Myslíš, že by tehdy (vlastně i dnes) nechal přes své území přejít ozbrojené bandy, které mnohdy napadaly civilní obyvatelstvo? Sice se dnes objevují tendence dělat z Banderovců "chudáky, kteří se snažili jen dostat na Západ", ale toto mi až moc připomíná dnes módní "sebebičování" čs. národa za odsun Německého obyvatelstva. Evil or Very Mad

Tak zásah byl samozřejmě nutný, jak bylo řečeno, asi těžko bude nějaký stát na svém území tolerovat "cizí ozbrojenou skupinu". tím přiživením myslím to, že některé prameny podávají informace tak, že útoky banderovců byly vedeny (pouze) proti židům a komunistům. Vůbec si nemyslím, že zásah proběhnout neměl a byl veden jenom kvůli nějaké propagandě..
_________________
Puč mi čepicí!... za stofků! - ne! To je kostým!

Kdykoliv jsem něco dělal, tak se u toho pila desítka!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kanál
1. ročník
1. ročník


Založen: 24. 11. 2010
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: čt listopad 25, 2010 7:38 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Já musím v tomhle případě souhlasit s tím, že žádný stát nemůže dovolit, aby na jeho území operovaly jakékoli ozbrojené skupiny, které nepodlehají státní moci. A to bez ohledu na politiku, rasu atd...
To ovšem k chování banderovců (moc nevím proč je označujete za "benderovce", když název by měl být od jejich vůdce Stepana Bandery) zase až nic moc neosvětluje.
Hlavně doufám, že nikdo v této diskusi neprahne po tom, aby se jasně řeklo, která strana barikády byla dobrá/hrdinové a špatná/bandité.
Vše se odvíjí od toho, co kdo o tématu četl, viděl, atd. A to je v našich poměrech dost velký kámen úrazu celé společnosti. Ono toho mnoho (a kvalitního A ještě méně v češtině) ani nevyšlo. Podle mého ale je základní problém vůbec v prostředí o kterém mluvíme - Ukrajina, Zakarpatí, Rusko, Polsko. V těchto zemích je názor na dějiny tak strašně podřízen politice, že ani není možno se dobrat "objektivity" (ne, že by u nás jsme na tom byli až tak dobře, ale řekněte kolikrát za posledních 20 let se u nás přepisovaly učebnice dějepisu...Na Ukrajině třeba už 3x a to dost zásadně právě v oblastech o 20. století). Navíc odlišný vývoj západního koutu Ukrajiny (kde je stále Bandera hrdinou) a zbytku země (kde se to nehrotí nebo se rezolutně tvrdí opak) zapřičinil, že i geografické hledisko hraje roli ve vnímání historie (samozřejmě nestrannost opět pryč).
A proč sem tohle všechno vůbec pletu? Protože podle mě nejde určitou věc vytrhnout z kontextu (nejen doby nebo země, ale i ŽIVOTNÍ ZKUŠENOSTI Ukrajinců - hladomory, chování Rusů i Poláků, atd...). Navíc je podle mě hloupost soudit celé uskupení UPA jako jednu "bandu" (stejně jako nesmysl se bavit o třetím odboji jako celku), protože v jejím rámci existovalo mnoho různých názorů a proudů. A k jejich dosažení se volily různé prostředky (samozřejmě nevyjímaje vyhlazovací akce proti Polákům, pogromy, loupeže, znásilňování, atd.).
Čili podle mě nikdy nebude v jednání "banderovců" shoda v tom, zda je odsoudit nebo ne. Stejně jako v případě Vlasovovy armády nebo působení Revolučních gard. Svinstva dělali všichni, ale soudit je....to ne. Můj příspěvek sice vůbec nic neosvětlil, ale berte ho jen jako upozornění, že historie není o dobrých a špatných, ale o lidech. A ti se, jak známo, podle šablon nechovají.
(Pokud na někoho celý tento výblitek působí, že se bojím říct ANO, to je vrah nebo NE, dobrý kucí co chtěli svůj stát. Má pravu. Už jsem si odvykl rozdělovat černobíle a čim víc toho z konkrétní minulosti znám, jsem v tomhle názoru utvrzenější).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr
Admin


Založen: 20. 02. 2006
Příspěvky: 5902

PříspěvekZaslal: čt listopad 25, 2010 8:18 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Peťo, tady nikdo výraz "benderovci" nepoužil. Laughing

Jinak benderovci, benďáci - to jsou výrazy používané v dobách kdy se s nimi bojovalo, v pozdějších dobách se "přecházelo" na správnější "banderovci".
_________________
Kdo chce - hledá způsob.
Kdo nechce - hledá důvod.



Makarony do woka

V komíně hořelo, tak se to muselo uhasit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
Kanál
1. ročník
1. ročník


Založen: 24. 11. 2010
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: čt listopad 25, 2010 8:28 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Tak teď nevim kdo z nás nevidí nebo je v tom nějakej jinej problém...
třeba: "(...)Obávám se, že to vše, co bylo řečeno o Benderovcích v pořadech na ČT (...)" nebo "(...) Dle mého názoru šlo "benderovcům" především o průchod do záp. Evropy a nepadnou do spárů sovětské moci.. (...)".
Zpětně mě napadlo jestli by to nemohl být rusismus nebo zkomolenina(ale nejsem si úplně jist s přízvuky, které v ruštině hodně mění výslovnost).
Samozřejmě pro charakter zdejší debaty je to naprosto nepodstatné Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr
Admin


Založen: 20. 02. 2006
Příspěvky: 5902

PříspěvekZaslal: čt listopad 25, 2010 8:33 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Omlouvám se a beru zpět, jednou to napsali tak, pak zase onak. Laughing

Ostatně je to úplně jedno, BANDEROVCI není žádné oficiální pojmenování, je to jejich zjednodušující označení, které stejně dostali od čechoslováků, takže nakonec je jedno jestli se jim řekne takto nebo s ohledem na dobovou "praxi" BENDEROVCI. Smile

Pokud bychom chtěli být "politicky korektní", tak bychom asi museli používat označení UPA.
_________________
Kdo chce - hledá způsob.
Kdo nechce - hledá důvod.



Makarony do woka

V komíně hořelo, tak se to muselo uhasit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 -> Historie a dějiny Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group