Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 KVH Československo 1945 - 1990
Diskusní forum KVH ČS 1945 - 1990
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Sovětská uniforma, rok 1968
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 -> Sovětská armáda
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petrn
2. ročník
2. ročník


Založen: 27. 11. 2006
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: ne září 14, 2008 7:54 pm    Předmět: Sovětská uniforma, rok 1968 Odpovědět s citátem

Zdravím,
chtěl bych si poskládat sovětskou uniformu odpovídající roku 1968, konkrétně invazi vojsk VS do ČSSR.
Zajímá mě hlavně, jen co v?echno se li?ilo od výstroje přibli?ně z konce druhé sv. války. Gymnas?orka (snad to pí?u dobře), lodička, půlitry, helma apod. by měla být nejspí? stejná. Ale co opasek a jiné výstrojní doplňky? Za rady předem děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr
Admin


Založen: 20. 02. 2006
Příspěvky: 5902

PříspěvekZaslal: ne září 14, 2008 8:09 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Proto?e jsem se o to lehce otřel (má účast 21. srpna na téčku u Národního muzea, shánění "sovětů" na Tankový den apod.), tak bych si to dovolil shrnout:
Odli?nosti od druhé světové:
1) Nárameníky - oboustrané, z jedné strany zelené, z druhé v barvě zbraně (tedy převá?ně tře?ňově červená). Mohou být navlékací, ale zřejmě i na?ívací.
2) Opasek - hnědá "umělá ků?e" se zeleně lakovanou přezkou se sovětskou hvězdou.
3) Nosné řemení z hnědé "umělé ků?e"
4) AK-47 s příslu?enstvím (bodák, sumka)
Shoda s válkou:
1) Základ stejnokroje - lodička, gymnas?orka, kalhoty, holinky
2) Polní lahev s obalem
3) Lopatka
4) Granátová sumka
5) Plynová maska s bra?nou - tady si nejsem jistej, jestli je to model shodnej s posledním válečným.
6) Batoh - mě?ok - mů?e být válečný, ale i poválečný s na?itou kapsou.
7) Přilba
8 ) Kabát - stejný jako válka, ale jiné o?ití - viz. gymnas?orka

Kromě toho je z okupace na spoustě fotek vidět pou?ití khaki kombinézy.
_________________
Kdo chce - hledá způsob.
Kdo nechce - hledá důvod.



Makarony do woka

V komíně hořelo, tak se to muselo uhasit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
fidel
3. ročník
3. ročník


Založen: 16. 02. 2007
Příspěvky: 223
Bydliště: Lodz-Polsko

PříspěvekZaslal: ne září 14, 2008 9:38 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ja mam kalhoty "bryczesy" do dlouhyh boutov ale sou to oficerske kalhoty, ja mohu je pomenit sa jake neinne predmety z CSLA
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lt.Horkenfeld
1. ročník
1. ročník


Založen: 19. 07. 2007
Příspěvky: 17
Bydliště: Die Sonnenallee

PříspěvekZaslal: po září 15, 2008 1:26 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

hejhola.
ad výstrojní seznam: báječné takřka vyčerpávající, nicméně lepčej?í je konzultovat přímo s fotkama, poněvad? kompletní výstroj se vyskytovala zřídka - častěji různé odlehčené kombinace - zále?ít také na jednotkách a na místu. ale jako obecný univerzál jest to skvělé a dá se s tím pak f?elijak kombinovat.
PS je-li zájem za?lu poté i sestavu regulovčika...
PSII khaki kombinézy jsouce specialitka výsadkářů a po Praze dosti k vidění v osudných dnech...
_________________
AUSWEIS!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrn
2. ročník
2. ročník


Založen: 27. 11. 2006
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: po září 15, 2008 3:52 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Petr napsal:
Proto?e jsem se o to lehce otřel (má účast 21. srpna na téčku u Národního muzea, shánění "sovětů" na Tankový den apod.), tak bych si to dovolil shrnout:
Odli?nosti od druhé světové:
1) Nárameníky - oboustrané, z jedné strany zelené, z druhé v barvě zbraně (tedy převá?ně tře?ňově červená). Mohou být navlékací, ale zřejmě i na?ívací.
2) Opasek - hnědá "umělá ků?e" se zeleně lakovanou přezkou se sovětskou hvězdou.
3) Nosné řemení z hnědé "umělé ků?e"
4) AK-47 s příslu?enstvím (bodák, sumka)
Shoda s válkou:
1) Základ stejnokroje - lodička, gymnas?orka, kalhoty, holinky
2) Polní lahev s obalem
3) Lopatka
4) Granátová sumka
5) Plynová maska s bra?nou - tady si nejsem jistej, jestli je to model shodnej s posledním válečným.
6) Batoh - mě?ok - mů?e být válečný, ale i poválečný s na?itou kapsou.
7) Přilba
8 ) Kabát - stejný jako válka, ale jiné o?ití - viz. gymnas?orka

Kromě toho je z okupace na spoustě fotek vidět pou?ití khaki kombinézy.


Díky za vyčerpávající odpověď, měl bych je?tě pár dotazů k někerým uvedeným bodům.

bod 4) AK-47 s příslu?enstvím (bodák, sumka) - zajímalo by mě, jaké se tehdy objevovaly sumky, setkal jsem se s několika různými sovětskými vzory

bod 7) Přilba - vlastním helmu Ssh-40, válečný vzor, ov?em v roce 1968 by měl být u? zaveden i vzor Ssh-60 (snad jsem nespletl oznacení), pou?ívaly se tyto dva vzory soubě?ně nebo se nosila jen Ssh-40? Pořád mi jde o rok 1968. Na "lep?ích" fotkách z roku 68, jsem zatím viděl jen Ssh-40. SSh-60 by se měl od předchozího vzoru li?it snad jen umístěním nýtů, jsou trochu vý?, a tím pádem i rozdílným vnitřkem.

fidel napsal:
Ja mam kalhoty "bryczesy" do dlouhyh boutov ale sou to oficerske kalhoty, ja mohu je pomenit sa jake neinne predmety z CSLA


Oficíra neplánuju, díky za nabídku, mo?ná se bude hodit někomu jinému.
Je?tě poznámka, "bryczesy" jsou "rajtky"?


Lt.Horkenfeld napsal:
hejhola.
ad výstrojní seznam: báječné takřka vyčerpávající, nicméně lepčej?í je konzultovat přímo s fotkama, poněvad? kompletní výstroj se vyskytovala zřídka - častěji různé odlehčené kombinace - zále?ít také na jednotkách a na místu. ale jako obecný univerzál jest to skvělé a dá se s tím pak f?elijak kombinovat.
PS je-li zájem za?lu poté i sestavu regulovčika...
PSII khaki kombinézy jsouce specialitka výsadkářů a po Praze dosti k vidění v osudných dnech...


Sestavu regulovčíka bych nejspí? nejen já uvítal, alespoň pro představu, i kdy? mám v plánu sestavit jen vojína RA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrn
2. ročník
2. ročník


Založen: 27. 11. 2006
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: po září 15, 2008 4:03 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Je?tě mám dotaz k opasku, na netu jsem na?el tento, http://www.earmyshop.cz/eshop/obleceni-a-obuv/opasky-remeny-sle/opasek-rusky-kuze-novy.html
problém je ale barva přesky, je toto?ný nebo a? nějaký nověj?í typ?
Dále je ve stejném obchodě je?tě plátěný opasek, ale ten asi nebude pou?itelný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr
Admin


Založen: 20. 02. 2006
Příspěvky: 5902

PříspěvekZaslal: po září 15, 2008 4:08 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Tohle by měla být ta "zeleně" lakovaná přezka, tak?e je OK.

Hadrové opasky s přezkami v barvě kovu (nějakej pozink bo co to je) jsou údajně pro technické jednotky a tudí? nepou?itelné.
_________________
Kdo chce - hledá způsob.
Kdo nechce - hledá důvod.



Makarony do woka

V komíně hořelo, tak se to muselo uhasit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
CINCLANT
1. ročník
1. ročník


Založen: 25. 10. 2007
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: po září 15, 2008 6:20 pm    Předmět: Odpovědět s citátem



Co je to za ta?ku vpravo dole?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
fidel
3. ročník
3. ročník


Založen: 16. 02. 2007
Příspěvky: 223
Bydliště: Lodz-Polsko

PříspěvekZaslal: po září 15, 2008 9:00 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ja dam moim kamerato teno foto, jak jeno co budu vedet odpovem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lt.Horkenfeld
1. ročník
1. ročník


Založen: 19. 07. 2007
Příspěvky: 17
Bydliště: Die Sonnenallee

PříspěvekZaslal: st září 17, 2008 8:28 am    Předmět: Odpovědět s citátem

ad kvéry: spí?e ne? AK-47 se u? jednalo o AKM , dále dosti k vidění byly i RPK a z toho prameníci sumky na 40r. zásobovadla.

k sumkám a přilbám z hlavy ted nic nevylovím, zkusím prokonzultovat s chytrými knígami a kolegy...

jináč jám mám zmatek v tankistickejch mundůrech a výsadkářskejch baretech... neustále se o to s kolegou přeme a nemů?em se dobrat uspokojivého výsledku.
tankání - dvoudílný mundůr nebo kombinézy?
má-li někdo pěkné foto, ze kterého by se dalo vyčíst - směle s tím sem

barety: byly u? v srpnu u nás s modrými? a proč to nosili často nara?ené i na "francouzskou" stranu?
_________________
AUSWEIS!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrn
2. ročník
2. ročník


Založen: 27. 11. 2006
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: st září 17, 2008 4:27 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Lt.Horkenfeld napsal:
ad kvéry: spí?e ne? AK-47 se u? jednalo o AKM , dále dosti k vidění byly i RPK a z toho prameníci sumky na 40r. zásobovadla.


To AKM dává smysl, bylo zaváděné u? přibli?ně od poloviny 50. let, přesný rok si teď nevzpomenu.

Lt.Horkenfeld napsal:

barety: byly u? v srpnu u nás s modrými? a proč to nosili často nara?ené i na "francouzskou" stranu?


Mo?ná mám laický dotaz, jak se nosí baret na francouzskou stranu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
edakemlink
3. ročník
3. ročník


Založen: 21. 02. 2006
Příspěvky: 120
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st září 17, 2008 4:38 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ta?ka vpravo dole je bra?na na plynovou masku.

Výsadkáří podle mě měli karmínové (hnědočervená?) barety.

AKM byl zaváděný po roce 1961, vět?inou jsem na fotkách viděl AKM, některé AKM nemají ten ?ikmý ús?ový nádstavec na hlavni, tak mů?ou vypadat jako AK-47. Kdy? vzpomínám, tak jsem na ?ádném z vojáků ze srpna 1968 neviděl bodák na AK-47.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
petrn
2. ročník
2. ročník


Založen: 27. 11. 2006
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: st září 17, 2008 4:45 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Určitě jde o plynta?ku?
Mám doma sovětskou z roku 1955, ta je toto?ná s válečným vzorem, vím o dal?í, která je pozděj?í o 10 let, ta se od té mé li?í jen barvou, jinak je taky stejná s válečným vzorem. A obě mají společné to, ?e s ta?kou na fotce namají nic společného, jsou trochu podobné k na?í poválečné plynta?ce, zdůrazňuju jenom podobné, ne stejné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrn
2. ročník
2. ročník


Založen: 27. 11. 2006
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: st září 17, 2008 5:44 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Tady je foto sovětské plynta?ky, u? není v nejlep?ím stavu, rok 1955, ale pro představu by mělo stačit:


Na této fotce je vidět popruh od této plynta?ky, voják ji má zavě?enou na levé straně, je to patrné i na jiných fotkách, nejspí? ?lo o umístění plynta?ky podle výstrojního předpisu.


Ta?ka na předchozí fotce je sice taky v levo, ale plynta?ka to nejspí? nebude, je na to moc velká.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
edakemlink
3. ročník
3. ročník


Založen: 21. 02. 2006
Příspěvky: 120
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st září 17, 2008 8:16 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Jde určitě o bra?nu na plynovou masku, myslím, ?e je hodně podobná ne-li stejná jako válečný model.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 -> Sovětská armáda Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group