Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 KVH Československo 1945 - 1990
Diskusní forum KVH ČS 1945 - 1990
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Lidové milice
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 -> Historie a dějiny
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZI
2. ročník
2. ročník


Založen: 28. 02. 2006
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: ne říjen 12, 2008 1:54 pm    Předmět: Střelecká revue Odpovědět s citátem

Tak 2 měsíce nazpátek vy?el v časopise Střelecká revue článek o LM.
Byla tam vysvětlená jedna velmi důle?itá informace, nad kterou jsem u? dříve přemý?lel a z které se dá odvodit, ?e LM byly opravdu primárně spí?e určeny proti vnitřnímu nepřítely.

Válečné počty u LM byly předpokládány ve vý?i cca 25% mírových.
U zbylých 75% příslu?níku LM se předpokládala jejich mobilizace k ČSLA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr
Admin


Založen: 20. 02. 2006
Příspěvky: 5902

PříspěvekZaslal: po říjen 13, 2008 9:57 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Nicméně LM skutečně prováděly výcvik i ve zne?kodňování nepřátelských výsadků. Vlastně něco jako bylo ve filmu "Copak je to za vojáka". Smile
Dostaly se mi do ruky mapy z nějakého konkrétního cvičení LM tu?ím někde na Českolipsku, kde byl právě ře?en zásah proti nepřátelskému výsadku.
_________________
Kdo chce - hledá způsob.
Kdo nechce - hledá důvod.



Makarony do woka

V komíně hořelo, tak se to muselo uhasit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
Jiri Hanysek
3. ročník
3. ročník


Založen: 09. 10. 2006
Příspěvky: 140
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá říjen 17, 2008 11:11 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Tady se nabízí ?iroké pole pro různé spekulace, zvlá?tě kdy? interní předpisy, jimi? se LM řídila, neznáme.
Původní úkol, který stál u zrodu LM v únoru ´48, toti? obrana továren před "reakčními silami velkokapitálu" byl jistě časem značně roz?ířen, zvlá?tě poté co se ve výzbroji objevily minomety, tarasnice, PL kulomety, BzK, apod.
Myslím si, ?e se postupně vyvinul velký rozpor mezi tím co mělo být a tím co nakonec bylo, tj. na co se LM připravovaly a jakým způsobem byly nakonec pou?ity. Vzhledem k výstroji a výzbroji bych řekl, ?e jejich výcvik se nemohl nijak výrazně li?it od výcviku bě?né motostřelecké jednotky - samozřejmě s tím rozdílem, ?e neměli k dispozici OT. A přitom jejich skutečné "bojové" nasazení spočívalo v účasti na potlačování demonstrací v letech 1969 a 1988/89.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hruška
4. ročník
4. ročník


Založen: 24. 02. 2006
Příspěvky: 803
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: st říjen 29, 2008 8:43 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Nejn v letech 1969 a 1988/89 ale také v roce 1953 proti demonstracím v Plzni (proti provedené měnové reformě).
A jen poznámka: myslím, ?e v roce 1948 se lidové milice je?tě nejmenovaly lidové, ale dělnické
_________________
"Zavdej si s ďáblem a budeš páchnout sírou."
(německé přísloví)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jiri Hanysek
3. ročník
3. ročník


Založen: 09. 10. 2006
Příspěvky: 140
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út listopad 18, 2008 12:56 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Jo, v minulých dnech jsem měl náhodou cestu přes Václavák a zaregistroval jsem tam improvizovanou výstavu o zločinech komunismu. Na jedné z bočních stěn "pavilonu" je fotografie milicionářů z února '48 vybavených rukávovou páskou Dělnické milice (o názvu DM pí?e ostatně i Pavel Minařík). Asi se komunistům zdálo, ?e milice by se po vítězném únoru měly stát údernou pěstí celého pracujícího lidu, nikoliv jen dělnictva, a proto přikročili ke změně názvu z Dělnických na Lidové milice.
Jinak DM/LM byly samozřejmě nasazeny i v letech 1948/53, a ne pouze na konci 60. a 80. let. V počátcích své existence v?ak zdaleka nebyly tak dobře vyzbrojeny, vystrojeny a vycvičeny. Na druhou stranu z tváří milicionářů přelomu 40/50. let či?í opravdové odhodlání prosazovat "revoluční ideje" silou. LM konce 80. let u? byla (na?těstí) ve své vět?ině jen parta ne?kodných strejců.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
papergeorge
4. ročník
4. ročník


Založen: 24. 12. 2006
Příspěvky: 480
Bydliště: zpatky v CR

PříspěvekZaslal: po prosinec 14, 2009 7:48 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Myslim, ze to jsou fotky kolem roku 1980 (???), vim jen, ze jsem jeste ani nevedel, ze pujdu do skoly.
Tenkrat o prazdninach jsem byl s tatickem v Jinolicich od Textilany na nejakem pobytu, ktery byl urcen hlavne ucnicim.
Vidite sami, co mne nejvic zajimalo...vzpominam si matne, ze jsem strasne zadonil, abych si mohl vystrelit z toho samopalu na nekoho pres vodu na druhou plaz a oni mi rekli, ze to nejde, tak jsem pak brecel... Confused .
U UK vz.59 se mi to nelibilo, delal hrozny ramus...na dalsi veci si uz nepamatuju...

Jen takovy dotaz, tahle fotka uz tu sice nekde byla, ale na zadech jsou smotane atomkecky nebo VOP, jak to vypada, pod malou polni, je to tak, nebo to je jen moje zdani...?

http://img132.imageshack.us/img132/6248/rimg0378.jpg
http://img694.imageshack.us/img694/5252/rimg0377q.jpg

Pristi tyden se pokusim najit fotky LM pri zajistovani Jizerske Padesatky...kultura uplne presne jak z vtipu Petra Urbana...
_________________
Za vsechno muze tenhle on:
A Rallye ABC EP-SI-LON...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Petr
Admin


Založen: 20. 02. 2006
Příspěvky: 5902

PříspěvekZaslal: po prosinec 14, 2009 10:11 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Dole pod malou polní to vypadá na atomkecky.
_________________
Kdo chce - hledá způsob.
Kdo nechce - hledá důvod.



Makarony do woka

V komíně hořelo, tak se to muselo uhasit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
Pavel
Člen


Založen: 13. 07. 2006
Příspěvky: 758
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí

PříspěvekZaslal: út prosinec 15, 2009 9:55 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Budou to nejspí? určitě atomkecky. Osobně jsem snad ani nikdy na fotkách od LM neviděl jediný VOP.
_________________
Rozmotáme velké cívky;
drát se vine jeko had.
Čáry máry, proměníme
hada na kouzelný drát.

Slyšíte nás? Slyším. Ano.
Spojení je navázáno.
Nejlíp se to podaří
vojákovi - spojaři.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dexter_Ex
4. ročník
4. ročník


Založen: 20. 07. 2010
Příspěvky: 994
Bydliště: Pressburg/Poszony

PříspěvekZaslal: po listopad 08, 2010 1:38 am    Předmět: Odpovědět s citátem

mam dotaz - ako to bolo s nosenim nasivky LM? bola iba na lavom rukave bluzy priblizne bo vyske vrecka?

a takisto dotaz ohladom rukavovej pasky LM - na zaberoch z '89 je mozne videt prislusnikov LM s rukavovou paskou namiesto nasivky - je to standartne alebo len docasne/nudzove riesenie? myslel som si totiz, ze rukavova paska je zalezitost rokov 50tych.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu MSN Messenger
Petr
Admin


Založen: 20. 02. 2006
Příspěvky: 5902

PříspěvekZaslal: po listopad 08, 2010 8:29 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Nasivka na stejnokroji 60 a 70 ma byt na levem rukavu priblizne v polovine paze. Na stejnokroji 60 je podklad zeleny, na stejnokroji 70 cerveny.
Rukavove pasky LM byly ve skladech skutecne az do 80. let, ale pokud se nepletu, tak byly urceny v tu dobu uz jen pro pouziti na civilnim odevu. Neni to na zaberech z roku 89 spis milicionar s paskou SNB?
_________________
Kdo chce - hledá způsob.
Kdo nechce - hledá důvod.



Makarony do woka

V komíně hořelo, tak se to muselo uhasit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
Dexter_Ex
4. ročník
4. ročník


Založen: 20. 07. 2010
Příspěvky: 994
Bydliště: Pressburg/Poszony

PříspěvekZaslal: po listopad 08, 2010 5:32 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Petr napsal:
Nasivka na stejnokroji 60 a 70 ma byt na levem rukavu priblizne v polovine paze. Na stejnokroji 60 je podklad zeleny, na stejnokroji 70 cerveny.
Rukavove pasky LM byly ve skladech skutecne az do 80. let, ale pokud se nepletu, tak byly urceny v tu dobu uz jen pro pouziti na civilnim odevu. Neni to na zaberech z roku 89 spis milicionar s paskou SNB?


ospravedlnujem sa, je to rok '88 - [url]http://www.youtube.com/watch?v=HglHHJct6yA od 02:35.

a ano, mas pravdu, su to zrejme LM s paskou SNB - plus este biely federal, takze by to sedelo.[/url]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu MSN Messenger
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 -> Historie a dějiny Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group