Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 KVH Československo 1945 - 1990
Diskusní forum KVH ČS 1945 - 1990
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Srpen 1968
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 -> Historie a dějiny
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jiri Hanysek
3. ročník
3. ročník


Založen: 09. 10. 2006
Příspěvky: 140
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st srpen 29, 2007 4:57 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Co myslíte, měla se Československá armáda v srpnu 1968 bránit nebo ne? Je osudem českého národa, ?e se ve 20. stol. vzdal 2x bez boje. Jen?e cizinci, kteří nás tak snadno odsuzují, si neuvědomují, jak drtivé převaze by jsme museli čelit a jak bezvýchodná byla na?e situace (1938 stejně jako 1968). V roce 1968 nás napadli "bratři ve zbrani", se kterými jsme byli ve Var?avské smlouvě, v čele se Sovětským Svazem, který měl o na?i armádě dokonalý přehled, dodal nám vět?inu zbraní a vy?kolil vy??í důstojníky. Proto si myslím, ?e rozhodnutí nechat vojáky v kasárnách bylo správné, i kdy? mělo negativní vliv na morálku národa.
Kdyby na?i politici byli prozíravěj?í, mohla se na?e armáda více cvičit v diverzních způsobu boje. Diverzní jednotky výsadkářů, průzkumníků nebo Pohraniční strá?e by jistě mohly způsobit protivníkovi velké ztráty. To v?e v?ak je jen bohapustá teorie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr
Admin


Založen: 20. 02. 2006
Příspěvky: 5902

PříspěvekZaslal: st srpen 29, 2007 5:04 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Vzhledem k tomu, ?e dobře vím kam vedla podobná debata týkající se roku 1938, nechci aby se podobná vedla zde. Jirka vystihl situaci a proto vás ?ádám, abyste jeho příspěvěk v?ichni brali jako komentář k tehdej?í situaci a ne jako výzvu k debatě.

Díky.
_________________
Kdo chce - hledá způsob.
Kdo nechce - hledá důvod.



Makarony do woka

V komíně hořelo, tak se to muselo uhasit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
Hruška
4. ročník
4. ročník


Založen: 24. 02. 2006
Příspěvky: 803
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: čt srpen 30, 2007 7:42 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Jaké jednotky se z polské strany (LWP) účastnily operace Dunaj?? Já jsem vyčetl ?e údajně pouze 2. v?evojsková armáda (o 4 divisích). Je ale prý také mo?né, ?e účastníci operace byli i pol?tí výsadkáři...

A je?tě otázka trochu mimo:
Nosilo se v některé zbrani v polské armádě pod uniformou pruhované "námořnické" tričko (jako tomu bylo např. u výsadkářu SSSR)??
_________________
"Zavdej si s ďáblem a budeš páchnout sírou."
(německé přísloví)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr
Admin


Založen: 20. 02. 2006
Příspěvky: 5902

PříspěvekZaslal: čt srpen 30, 2007 7:50 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Já mám za to ?e pol?tí výsadkáři se aktivně zúčastnili vpádu do Československa. Tu?ím ?e jsem je viděl v nějakém dokumentu při návratu do Polska a krom toho jsou snad dodnes hrdí na tuto akci jako na jednu ze svých "bojových".
_________________
Kdo chce - hledá způsob.
Kdo nechce - hledá důvod.



Makarony do woka

V komíně hořelo, tak se to muselo uhasit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
Hruška
4. ročník
4. ročník


Založen: 24. 02. 2006
Příspěvky: 803
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: čt srpen 30, 2007 7:59 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Je ale zajímavé, ?e jsem se je?tě nikde o nasazení nedočetl, stále jen takové náznaky.. (Ale mo?ná nemám ty správné zdroje). Ka?dopádně, kdyby tento fakt měl někdo v nějaké publikaci, byl bych velmi rád za odkaz....
_________________
"Zavdej si s ďáblem a budeš páchnout sírou."
(německé přísloví)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jiri Hanysek
3. ročník
3. ročník


Založen: 09. 10. 2006
Příspěvky: 140
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út září 11, 2007 5:04 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Zkus si projít časopis Historie a vojenství, vy?lo tam několik článků o podílu jednotlivých armád na invazi do Československa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hruška
4. ročník
4. ročník


Založen: 24. 02. 2006
Příspěvky: 803
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: st září 12, 2007 8:20 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Diky moc...kdybys čirou náhodou narazil na článek o Polácích, byl bych ti vděčný...mám doma jen předposlední ročník a tam je popsána jen účast vojsk z NDR. Bohu?el nemám k dal?ím číslům přístup. Jen bych si mohl nechat omezenej počet za prachy poslat přes městskou knihovnu.
_________________
"Zavdej si s ďáblem a budeš páchnout sírou."
(německé přísloví)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr
Admin


Založen: 20. 02. 2006
Příspěvky: 5902

PříspěvekZaslal: st září 12, 2007 8:37 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Hru?ka napsal:
Diky moc...kdybys čirou náhodou narazil na článek o Polácích, byl bych ti vděčný...mám doma jen předposlední ročník a tam je popsána jen účast vojsk z NDR. Bohu?el nemám k dal?ím číslům přístup. Jen bych si mohl nechat omezenej počet za prachy poslat přes městskou knihovnu.


Nebo zkusit nav?tívit knihovnu VHÚ na ?i?kově, tak to mít budou.
_________________
Kdo chce - hledá způsob.
Kdo nechce - hledá důvod.



Makarony do woka

V komíně hořelo, tak se to muselo uhasit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
Jiri Hanysek
3. ročník
3. ročník


Založen: 09. 10. 2006
Příspěvky: 140
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 13, 2007 9:00 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Tak hodně zdaru! Je to u? dosti dlouho, co jsem se tímhle tématem zabýval a nevím bohu?el, ve kterých číslech je mo?né ty články najít. Jak známo, z historických důvodů byla účast NVA vysloveně epizodní a Ceausescu nepustil Bulhary přes Rumunsko, tak?e mohli s vyu?itím sovětských letadel nasadit pouze několik výsadkových jednotek. Z toho nám vychází, ?e o masověj?í účast (samozřejmě kromě SA) se jednalo pouze v případě Maďarské a zejména Polské lidové armády.
Jako knihu doporučuji
Pajórek, Leszek: Polska a "Praska wiosna", Udział Wojska Polskiego w interwencji zbrojnej w Czechosłowacji w 1968 roku, Warszawa 1998.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 -> Historie a dějiny Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group