Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 KVH Československo 1945 - 1990
Diskusní forum KVH ČS 1945 - 1990
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Organizace ČSLA
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 -> Co se jinam nevešlo
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
papergeorge
4. ročník
4. ročník


Založen: 24. 12. 2006
Příspěvky: 480
Bydliště: zpatky v CR

PříspěvekZaslal: so březen 03, 2007 9:06 pm    Předmět: Organizace ČSLA Odpovědět s citátem

Tak teď doufám, ?e u? jsem to někam nedával, ale chci se zeptat, zda je někdo schopen mi podat fundované vysvětlení. Zajímá mne, co si mám pod jednotlivými kategoriemi představit. Například proviantní slu?ba mi je jasná, ale třeba rozdíl mezi č.18 a 19 u? ne. Stejně tak nevím, co si mám zařadit do č.4 a 22, atd...Je to tzv. Přehled ČVO (čísel vojenských odborností) z roku 1980. Já jsem si ho pou?il, proto?e se mi "hodí do krámu", ale některé nedostatečné vědomosti mi nedávají jej plně vyu?ít. Tak?e mi prosím poraďte... Děkuji předem za jakoukoli informaci


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
papergeorge
4. ročník
4. ročník


Založen: 24. 12. 2006
Příspěvky: 480
Bydliště: zpatky v CR

PříspěvekZaslal: ne březen 04, 2007 10:01 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Dobrý start, děkuji. Mů?u Tě vysát trochu víc pomocí SZ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gruppe.drei
4. ročník
4. ročník


Založen: 11. 09. 2006
Příspěvky: 262

PříspěvekZaslal: po březen 05, 2007 8:28 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Nechcete vysávat veřejně? Taky bych se rád něco dověděl Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
papergeorge
4. ročník
4. ročník


Založen: 24. 12. 2006
Příspěvky: 480
Bydliště: zpatky v CR

PříspěvekZaslal: út březen 06, 2007 12:40 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Vidím to takhle: Porovnáme skrz SZ vzájemně své vědomosti a veřejnosti předlo?íme výsledek, o něm? netřeba vést rozsáhlé spekulativní diskuze, jen drobná upřesnění...ju??? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Petr
Admin


Založen: 20. 02. 2006
Příspěvky: 5902

PříspěvekZaslal: út březen 06, 2007 6:33 am    Předmět: Odpovědět s citátem

To pak mů?eme zru?it celou diskusi a publikovat jen několika lidmi ověřené údaje. Wink
_________________
Kdo chce - hledá způsob.
Kdo nechce - hledá důvod.



Makarony do woka

V komíně hořelo, tak se to muselo uhasit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
papergeorge
4. ročník
4. ročník


Založen: 24. 12. 2006
Příspěvky: 480
Bydliště: zpatky v CR

PříspěvekZaslal: út březen 06, 2007 8:58 am    Předmět: Odpovědět s citátem

OK. A co Vám brání v tom, abyste sami rozvinuli diskuzi například o rozdílu mezi č.18, 19, 20? Já se v SZ Trimina ptal, jak si mám srovnat tento problém:

Například radiolokační vý?koměr PRV-9 je jasná 18, páč ozařuje létající cíle, zji??uje jejich pozice a výsledky předává dál ke zpracování. Slu?by obsa?ené v č.18 mohou být součástí č.7, 8 i 9. Je to tak, nebo ne?

Pod č.19 si mám představit co? TAMARY, VĚRY??? Určitě existuje je?tě nějaká dal?í technika a systémy.

A nakonec, pod č.20 patří jenom ru?ení a klamání radiového provozu, viz Sovětské ru?ení rádia Svobodná Evropa, matení leteckého provozu protivníka apod? No a logicky vzato, č.19 zaměřuje anebo taky ru?í RLK techniku? A č.20 zaměřuje a ru?í pouze jiné frekvence, nebo taky ru?í RLK, čili kompetenčně překrývá č.19?

http://forum.fortifikace.net/viewtopic.php?t=150 ...taky to tam ře?í

Takhle jsem se rámcově zeptal v SZ. Jinak mi není jasno víc věcí, se taky ptejte, co vím, odpovím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lowpass
4. ročník
4. ročník


Založen: 28. 02. 2006
Příspěvky: 388
Bydliště: ČSSR

PříspěvekZaslal: út březen 06, 2007 9:41 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Já bych v tom problém neviděl... Mě se jenom zdá, ?e Ti nejsou moc jasné významy některých slov, pak by ses takhle neptal. Např. průzkum -> +- pasivní akce, tzn. vyhledávání, zaměřování (třeba MRP-4), opak je boj -> aktivní, tzn. ru?ení, klamné vysílání, tím nemyslím, ?e někdo sedí u vysílačky a kecá nesmysly, ale třeba klamné RL cíle s pro zmatení radarem naváděných PLŘS simulací cíle s velkou odraznou plochou, atd...

A ?e se některé odbornosti částečně překrývají, na tom nic není, v?dy? ty útvary kolikrát mají na starosti třeba jak el. průzkum, tak boj, je to i logické, od čeho má třeba AČR Odbor průzkumu a elektronického boje na G?...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
papergeorge
4. ročník
4. ročník


Založen: 24. 12. 2006
Příspěvky: 480
Bydliště: zpatky v CR

PříspěvekZaslal: út březen 06, 2007 11:19 am    Předmět: Odpovědět s citátem

To má? pravdu s tou neznalostí. Proto se ptám. Prostě mezi bodem A, co? je fotka tohoto členění je dlouhá cesta k bodu B. Pod bodem B si představuju cosi jako seznam techniky ČSLA, tříděné podle primárního určení u slu?eb, které jsou uvedeny na tomto seznamu. U? jsem se na toto téma bavil s lidmi z www.valka.cz a shodli jsme se na tom, ?e cituji: ...nakonec dojdete k závěru, ?e např. jeřáb T-111 HSC-5 byste musel mít v organizaci ČSLA pětkrát...konec citátu.

Třeba 14-?enijní vojsko, se mimo jiné dělí na slo?ku Prostředky pro výstavbu mostů. Logicky jsem i tam zařadil techniku typu PMS (pontonová Mostová Souprava) a třeba známý MT-55. Kam ale zařadit slavný most Bailey Bridge? Do č.24, proto?e ?enisti jdou vepředu s útočícími vlnami a Silniční vojsko u? má čas to po nich zajistit "pořádně". Nebo dále se ?enijní vojsko dělí na Prostředky pro zemní práce. Kam zařadit UDS (univerzální dokončovací stroj)? Taky do č.24, proto?e se sice u?ívá také ke hloubení rýh apod, ale okop pro tank zvládne efektivněji tank sám s namontovaným BTZ-55 (buldozerové tankové zařízení) nebo DOK (dozer kolový). Ten má na to normově tři minuty, tak?e UDSka se jaksi nechytá. Takhle mů?u pokračovat i jinými příklady.
Na www.LIAZ.cz a občas i na www.gazklub.cz se ptám na podobné věci a postupně si tam něco objasňujeme.

Prostě zrovna v tomhle oboru, který se soustřeďuje do bodů 18-20 mám samé HIC SUN LEONES. Jednou ranou bych si tedy představoval dvě informace. Kam si mám zařadit RLK techniku typu P-8 a? P-50 (u nich? nevím, co přesně umějí, tak?e si je zařazuji intuitivně a spontánně) a kam techniku typu PRV (obdobná neznalost mne brzdí taky).

Z druhé strany existuje prostředek pro vedení psychologické války KLUB-I a? III. To je např V3S nebo BVP, které si vezou magne?ák a jsou osázené tlampači. Kam byste je zařadili podle tohoto schématu, do č.38 nebo do č.42?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lowpass
4. ročník
4. ročník


Založen: 28. 02. 2006
Příspěvky: 388
Bydliště: ČSSR

PříspěvekZaslal: út březen 06, 2007 11:48 am    Předmět: Odpovědět s citátem

To zas neví?, co je Klub a motá? do toho i Bouři...

Klub je V3Ska s tlampači, je v ní mixpult, rdst, magne?áky, pak byly Bouře I-III, jedna byl Gaz-69, druhá UAZ-452, třetí podvozek z BVP-1, ty jsou jednoznačně určené pro vedení psychologické války, dá se jimi simulovat fale?ná činnost neexistující techniky (pou?těním nahrávek tankových motorů atd.) a pod.

Také míchá? organizaci útvarů s odbornostmi, to není toté?. Jeřábník byl potřeba zrovna tak u tankistů pro vyjmutí motoru, jako u rake?áků při stykovce a pro spoustu dal?ích úkolů, i u výsadkářů byli třeba řidiči nebo spojaři, tak?e to, jaké měl kdo ČVO nemá moc společného s typem útvaru a pou?ívanou technikou. Tak?e třeba ten zmiňovaný jeřáb byl v sestavě motostřeleckých, ?enijních, tankových, PVO, stavebních útvarů, u taktických raket, prostě kde byl potřeba a jejich obsluha mohla mít stejné ČVO. Samozřejmě pokud nebyl zařazen na jinou fci, v rámci které byl vy?kolen i k obsluze toho jeřábu. Asi zase nebylo moc obsluh speciálních zbraní u hudby, atd. atd... Laughing

Také bych řekl, ?e některé odbornosti existovaly spí? na papíře, ne? ve skutečnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
papergeorge
4. ročník
4. ročník


Založen: 24. 12. 2006
Příspěvky: 480
Bydliště: zpatky v CR

PříspěvekZaslal: út březen 06, 2007 1:17 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Já jsem si toho vědom, co mi tady říká?. Původně jsem si to tak taky představoval, ?e budu mít zpracovanou tabulku celé ČSLA, do ní? si budu postupně zařazovat jednotlivou techniku. A pak se tam, jak uvádí? a budu se toho dr?et, vyskytuje onen jeřábník se svým jeřábem desetkrát se stejným číslem odbornosti. Jen?e to bych se z toho zbláznil. Mým cílem (vý?e zmiňovaný bod B) je dopracovat se k určitému roztřídění techniky ČSLA tak, aby se kdokoli, kdo nav?tíví moje webovky, na nich? se usilovně pracuje dověděl, na co to kouká a kam to patří. Tenhle seznam ČVO není ideální, ale aspoň něco. Nebo je někde k dispozici materiál, který to posuzuje lépe? Já se k ničemu nedopátral. Třeba ve slavném díle pentalogie Vojenské dějiny Československa takové tabulky jsou. I se z nich dá vyčíst, jakou ?e to techniku pou?ívali, jen?e se to týká první poloviny padesátých let a tam je?tě figuruje spí? kořistní a přebytková technika. Mně zajímá spí? domácí produkce asi tak po roce 1955 do roku cca 1985 a technika dová?ená sem převá?ně ze SSSR ze stejného období.
Souhlasím, ?e ČVO neře?í organizaci a mám v tom částečně chaos. Ale je to pro mne vodítko, od kterého se odpichuji. Tak?e výsledná situace mů?e vypadat takto: ve svém PC mám pod č.1 kategorie
- přepravní prostředky výsadků (BVP, OT)
-zbraně výsadků (pancéřovky, ruční palné zbraně, nesené PT systémy...)
a dál zatím nic, proto?e motostřelecká divize se sice je?tě skládá mimo jiné (převzato z organizace Střední skupiny vojsk SA v ČSSR, nikoli ČSLA samotné- holt nedostatek informací) z dělostřeleckého pluku (praporu), PT dělostřeleckého praporu, oddílu vojskových raket, atd..., ale ty u? mám podchycené jinde.

A od toho snad existuje nejen tohle fórum, abychom se dobrali výsledků. Právě se dopou?tím omylů, proto?e neznám některé souvislosti. Budu rád, kdy? se zde objeví nějaký komentář k jednotlivým číslům.
Proto?e si doma kreslím papíráky, s nimi? se chystám vyrazit na trh (ooo hudbo budoucnosti) přijde mi adekvátní poskytnout nejen zábavu co se týče zručnosti, ale taky vědomostí, proč, co a jak. Tohle ČVO pro mne není příli? ??astné vodítko, ov?em jiné nemám. Tak?e v souhrnu říkám, ?e tento asi nikdy neúplný seznam (B1) není hlavním cílem. Hlavním cílem je bod B2, kdy by měl být místo "pouhé" fotogalerie k dispozici ke sta?ení model. To snad není ?patná my?lenka. Já se na to mů?u vrhnout s razancí nosoro?ce a vychrlit hromadu modelů, mezi nimi? není ?ádná souvislost, ač byly ve výzbroji ČSLA. Jen?e to mne neláká, já chci vědět víc, proto jsem zalo?il tenhle link.

OK. Zase sem se sek, byl jsem na to upozorněn..a splácal KLUB a BOUŘI dohromady. Ale tím jsem se pořád nedověděl, kam je mám zařadit dle tohoto ne příli? ideálního vodítka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lowpass
4. ročník
4. ročník


Založen: 28. 02. 2006
Příspěvky: 388
Bydliště: ČSSR

PříspěvekZaslal: út březen 06, 2007 1:51 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

...

Naposledy upravil lowpass dne po květen 26, 2008 4:28 pm, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
papergeorge
4. ročník
4. ročník


Založen: 24. 12. 2006
Příspěvky: 480
Bydliště: zpatky v CR

PříspěvekZaslal: út březen 06, 2007 7:18 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Já si vzal za vzor jenom tenhle seznam, čili něco jako základní členění. U? druhé patro, nebo level se od sebe podstatně li?í, tzn, ?e výčet podskupin dle Org-8-1 u? nemá nic společného s mým tříděním. A tady u? vznikají nejasnosti, jejich? ře?ení se tu sna?ím nadhodit. Tak?e BVP podle mne patří do č.1, proto?e to je primární přepravník motostřeleckého dru?stva, i kdy? se doufám vyskytuje také u výsadkářů i tankánů. A pokud u? mám zařazeno BVP u motostřelců, pak tamté? uvádím i jeho případné dal?í varianty. Pokud se ov?em vyskytne vozidlo na podvozku BVP, které má s tím původním společný právě jen ten i modifikovaný podvozek a část korby, např OT-90 AMB nebo jak se to značí, teď z hlavy nevím, u? ho mám zařazené pod č.28 v sekci Dopravní zdravotnické prostředky.....

Třeba právě ?enisty mám zmáknuté si myslím dobře. Jednak proto, ?e mne to zajímá víc ne? jen jako koníček a taky proto, ?e se mi podařilo sehnat různé materiály, které rozvíjejí dal?í podskupiny dost přesně. Ty podskupiny se dělí takto:
-dílenské prostředky
-elektrotechnické prostředky
-maskovací prostředky
-potápěčské a záchranné prostředky, ...atd, tak?e teoreticky do maskovacích prostředků lze zařadit půlku tohoto diskuzního fóra, neb se tu ře?í mimo jiné maskovací oděv vz.60. Jen?e ten mám zařazen v č.27 Výstrojní slu?ba, proto?e tam podle mne patří výsti?něji.

Tak u? tomu začínáte rozumět?

No a proto?e mám spoustu mezer ve vědomostech, mám potí? občas něco někam zařadit a naopak, pod některými názvy se leskne bílé místo, proto?e netu?ím, co to znamená. Zkrátka a dobře, některá čísla tohoto seznamu zůstanou prázdná, proto?e jak psal Lowpass, Hudebníci budou tě?ko disponovat nějakou speciální technikou (nemám na mysli nátisk dechařů, vibráto houslistů apod)...

Tak?e pokud to někdo víte, mů?u Vás poprosit o pár rad?

Jaký je rozdíl mezi Tankovým vojskem X Tankovou a automobilní slu?bou
Jaký je rozdíl mezi Tankovou a automobilní slu?bou X Automobilním vojskem
Co to je Doplňovací slu?ba MVS

A z druhé strany. Kam byste zařadili podle tohoto vý?e uvedeného seznamu:

Taktický bezpilotní průzkumný prostředek VR-3 REJS
Vý?e uvedenou nástavbu V3S KLUB do č.38?
podobně tak BOUŘI I-III, atd. do č.42?

U? teď je toho dost, tak?e to mů?eme brát postupně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
frčka
3. ročník
3. ročník


Založen: 13. 11. 2006
Příspěvky: 127

PříspěvekZaslal: čt březen 08, 2007 10:35 am    Předmět: Odpovědět s citátem

papageorg napsal :
..... a dál zatím nic, proto?e motostřelecká divize se sice je?tě skládá mimo jiné (převzato z organizace Střední skupiny vojsk SA v ČSSR, nikoli ČSLA samotné- holt nedostatek informací) z dělostřeleckého pluku (praporu), PT dělostřeleckého praporu, oddílu vojskových raket, atd..., ale ty u? mám podchycené jinde.

teda ak ti to pomoze papageorge: CSLA, 68. moto - pluk v 80r. mal :
2. moto - prapory ( OT-64 SKOT ) 1. tankovy prapor ( T-55 )
1. delostrelecky oddiel ( 1 bateria 122 mm hufnic, 1 PT bateria 100 mm, 1 PL bateria PLDvK) k tomu este 1. ROTE, 1. stabna rotu, 1. zenijna rotu ale aj vlastnu polnu o?etrovnu s lekarom a sanitarmi, polnú kuchynu z kucharomi, vystrojárov ale to u? neviem kam sa presne zaradovalo.

Moto-prapor mal vo vyzbroji OT-64 SKOT, AGS-17, BzK-82, RPG-7, RPG-75, PTRK 9K11, PLRS S2M, Sa-58, UK-59, ( Praga V3S, UAZ - 469)

Tankovy prapor mal vy vyzbroji : T-55

Delostrelecky oddiel mal vo vyzbroji : 122 mm hufnice vz.38/43, 100mm PT kanony, 82 mm BzK, 30 mm PLDvK, PTRK 9K11 resp. 9K111, 82 mm minomet, RPG-7, RPG-75, PLRS-S2M, Praga V3S, ZIL - 131, OT-64 SKOT, OT - 810, UAZ - 469,

ROTE : AV-8, AV-15, Praga V3S, UAZ-469

1 stabna rota : Praga V3S, UAZ - 469, CZ - 350 resp. JAWA, osobne auto VAZ, OT- 62 TOPAZ ( spojovacia verzia ) resp. OT-64

1 zenijna rota : MT-55, T-813, DoK

K tomu kuchari mali privesne polne kuchyne, alebo Pragy V3S - POKA, lekari mali Pragy V3S, OT-64, alebo UAZ - 469 Sanita,



mierovy pocet podla tabuliek moto pluku bol 380 - 420 muzov kompletne. Bojove pocty boli postane vyssie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
papergeorge
4. ročník
4. ročník


Založen: 24. 12. 2006
Příspěvky: 480
Bydliště: zpatky v CR

PříspěvekZaslal: čt březen 08, 2007 1:19 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Moc pěkný výčet pane Frčko. Jen se zeptám, AGS-17 je co, Plamja nebo něco podobného? A ta PLRS S2M je 9K32 Strela-2, čili výzbroj, kterou unesou výsadky vezené v OT nebo BVP
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
frčka
3. ročník
3. ročník


Založen: 13. 11. 2006
Příspěvky: 127

PříspěvekZaslal: čt březen 08, 2007 3:36 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

AGS-17 je 40 mm granatomet, obsluha 3 vojaci,
PLRS S2M ( slangovo aj fujara ) obsluha 1 vojak, Posielam ti fotku na tvoj e-mil aby si vedel co presne mam na mysli ...

68. motopluk nebol prezbrojený na BVP-cka ( i ked bol na to pripravený ) ale mal len starsie OT -64, preto obsluhy k PLSR, AGS-17, BzK,... boli vozene len v SKOT-och a boli sucastou moto streleckých rôt alebo praporov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 -> Co se jinam nevešlo Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group