Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 KVH Československo 1945 - 1990
Diskusní forum KVH ČS 1945 - 1990
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Maskovací převlečník KLMK a KZS, tzv. "bříza"
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 -> Sovětská armáda
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
edakemlink
3. ročník
3. ročník


Založen: 21. 02. 2006
Příspěvky: 120
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so leden 06, 2007 8:20 am    Předmět: Maskovací převlečník KLMK a KZS, tzv. "bříza" Odpovědět s citátem



Na?el jsem jednu barevnou fotku sovětských vojáků v maskovacích převlečnících "bříza", odhaduji ?e se jedná o 70. léta.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Hermann
1. ročník
1. ročník


Založen: 10. 07. 2009
Příspěvky: 23
Bydliště: Třebíč

PříspěvekZaslal: pá červenec 10, 2009 8:22 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Zdravím Tě,
Vzor bříza byl myslím jen pro pohraničníky. Překvapilo mě spojení té světlé břízy a té normalní. Takovouto fotku jsem v ?ivotě neviděl, co jsem tak vět?inou na?el bylo to ?e měli v?ichni na sobě ty světlé. Jinak nebyl čistě jen převlečník ale byla podle tohoto ?ita i uniforma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
gruppe.drei
4. ročník
4. ročník


Založen: 11. 09. 2006
Příspěvky: 262

PříspěvekZaslal: pá leden 01, 2010 9:03 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Zdravím,

chtěl bych znát vá? názor - k převlečníkům KLMK byla i obličejová maska "?krabo?ka" a jakýsi potah na pokrývku hlavy. Jde mi o tu pokrývku hlavy - zpravidla se pí?e, ?e jde o převlek na baret. Vzhledem k tomu, ?e tyto převlečníky pou?ívala Vojska PS, předpokládám, ?e primárně tento převlek na "pokrývku hlavy" byl na jejich brigadýrku. Není mi známo, ?e by sovět?tí pohraničníci pou?ívali barety.




Co si o tom myslíte? Máte někdo mo?nost udělat "pokus", zda je to reálné?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr
Admin


Založen: 20. 02. 2006
Příspěvky: 5902

PříspěvekZaslal: pá leden 01, 2010 9:34 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Barety u PV SSSR / Ruska by měly být skutečně a? zále?itostí 90. let. Navíc kdo zná sovětské a ruské brigadýrky, ví ?e toto by na ni ne?lo navléci. Na druhou stranu jeden z kolegů mi kdysi říkal ?e sovět?tí pohraničníci fasovali jakési měkké břízové "pseudobrigadýrky". Nebyl to ?ádný převlek, ale čepice sama o sobě.
_________________
Kdo chce - hledá způsob.
Kdo nechce - hledá důvod.



Makarony do woka

V komíně hořelo, tak se to muselo uhasit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
papergeorge
4. ročník
4. ročník


Založen: 24. 12. 2006
Příspěvky: 480
Bydliště: zpatky v CR

PříspěvekZaslal: ne leden 03, 2010 5:37 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ja se zeptam trochu z jineho soudku. Vite nekdo, jak je tenhle vzor priblizne stary? Mne to prijde zhruba na puli 70.let...ale proc se ptam, mne uz pozde v 80.letech coby pubertaka zaujala "hranatost" vzoru a porad jsem si to na ctvereckovany papir kreslil... Very Happy .
Co myslite, ma to nejakou souvoslost s dnesnimi fraktaly u digicamo?
_________________
Za vsechno muze tenhle on:
A Rallye ABC EP-SI-LON...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gruppe.drei
4. ročník
4. ročník


Založen: 11. 09. 2006
Příspěvky: 262

PříspěvekZaslal: ne leden 03, 2010 6:30 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Mělo by se jednat o vzor z počátku 60 let - nejprve nebyl hranatý - viz. foto. Měl by slou?it pro znesnadnění identifikace přes infradalekohledy první generace - byl "hranatý", proto?e přes ty infra bylo vidět v "mří?kách". Obdoba je z 80. let americký vzor "night desert".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gruppe.drei
4. ročník
4. ročník


Založen: 11. 09. 2006
Příspěvky: 262

PříspěvekZaslal: út leden 05, 2010 9:28 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Jo a tady jsou ty fotky - fleky, ne "digi":



Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
edakemlink
3. ročník
3. ročník


Založen: 21. 02. 2006
Příspěvky: 120
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st leden 06, 2010 8:32 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

papergeorge napsal:
Ja se zeptam trochu z jineho soudku. Vite nekdo, jak je tenhle vzor priblizne stary? Mne to prijde zhruba na puli 70.let...ale proc se ptam, mne uz pozde v 80.letech coby pubertaka zaujala "hranatost" vzoru a porad jsem si to na ctvereckovany papir kreslil... Very Happy .
Co myslite, ma to nejakou souvoslost s dnesnimi fraktaly u digicamo?


Na internetových stránkách věnovaných maskovacím vzorům se uvádí, ?e tento vzor byl zaveden v roce 1968-1969 u kombinézy pro výsadkáře....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
gruppe.drei
4. ročník
4. ročník


Založen: 11. 09. 2006
Příspěvky: 262

PříspěvekZaslal: st leden 06, 2010 9:11 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

2 edakemlink:
Jsem v kontaktu s jedním seriózním obchodníkem z Ruska a ten mi uváděl, ?e ty flekatí předchůdci KLMK jsou z počátku 60. let. Docela bych tomu věřil, proto?e zřejmě nepřímo navazovali na válečné/poválečné améby. Pokud pí?e? k těm "digi" KLMK, tak to by mohlo být ok Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
edakemlink
3. ročník
3. ročník


Založen: 21. 02. 2006
Příspěvky: 120
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 07, 2010 7:19 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

gruppe.drei napsal:
2 edakemlink:
Jsem v kontaktu s jedním seriózním obchodníkem z Ruska a ten mi uváděl, ?e ty flekatí předchůdci KLMK jsou z počátku 60. let. Docela bych tomu věřil, proto?e zřejmě nepřímo navazovali na válečné/poválečné améby. Pokud pí?e? k těm "digi" KLMK, tak to by mohlo být ok Wink


Vycházím ze stránek:
http://camo.henrikc.dk/category.asp?category=Europe
http://www.kamouflage.net/

Tě?ko říci zda je rok 1968-69 my?len jako rok zavedení KLMK s hranatým digitálním vzorem. Rusové v době studené války informace o v?em vojenském tajili. Na dobových fotkách jsem neviděl moc kombinéz KLMK v tom prvním KLMK vzoru, to má asi souvislost i s tím, jaké jednotky tyto kombinézy nosily a o těchto jednotkách toho asi sovětská propaganda moc nezveřejňovala. I kdy? na druhou stranu pokud měli rusové nějakou novou zbraň, tak se jí rádi pochlubili světu na nejbli??í prvomájové přehlídce na Rudém náměstí v Moskvě. Problém bude asi ten, ?e kombinéz s tímto prvním maskovacím vzorem KLMK se asi moc nedochovalo (předpokládám, ?e byly opotřebeny při bě?ném výckviku, popř. ve válce v Afghanistánu), aby jsme se někde mohli podívat na razítko uvnitř kombinézy, kde je uveden rok výroby. Literatury asi taky moc nebude, vím, ?e vy?la kniha viz.: http://www.academiaknihy.cz/sovetske-uniformy-a-militarie-1917-1992.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
gruppe.drei
4. ročník
4. ročník


Založen: 11. 09. 2006
Příspěvky: 262

PříspěvekZaslal: pá leden 08, 2010 7:15 am    Předmět: Odpovědět s citátem



No to razítko není moc čitelné...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
edakemlink
3. ročník
3. ročník


Založen: 21. 02. 2006
Příspěvky: 120
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá leden 08, 2010 8:16 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Já mám převlečník KLMK dvojdílný (asi pro pohraniční vojska), tam je také obdélníkové razítko a rok je uveden na posledním řádku, na to tvém to vypadá na rok 196?.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
gruppe.drei
4. ročník
4. ročník


Založen: 11. 09. 2006
Příspěvky: 262

PříspěvekZaslal: po leden 18, 2010 11:29 am    Předmět: Odpovědět s citátem

edakemlink napsal:
Já mám převlečník KLMK dvojdílný (asi pro pohraniční vojska)...


Takovou verzi?

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
edakemlink
3. ročník
3. ročník


Založen: 21. 02. 2006
Příspěvky: 120
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 18, 2010 7:08 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Přesně tento typ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Para-fanda
1. ročník
1. ročník


Založen: 10. 12. 2007
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: út únor 09, 2010 8:49 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Zdravím, klasické KLMK (alias břízáky) ve variantě "kombinéza" skutečně navazují na variantu s fleky, která je vyfocena vý?e. Kombinéza je oboustranná - vnitřní strana má noční potisk, standartní součást kombinézy je ?krabo?ka, takté? oboustranná. Bylo jí vybaveno primárně VDV jako převlečník přes klasicko výsadkovou kombinézu, v době války v Afghánu mů?ete vidět takto vystrojené vojáky v době počátku konfliktu. V době kdy začala zastarávat jí byla vybavena pěchota ale u výsadkářů jí mů?ete vidět dodnes.
Sovět?tí pohraničníci nosili ve vzoru bříza uniformy at u? vyfocená uniforma do tropických oblastí (měla se prý dokonce nosit na holém těle) nebo ve střihu ála afghánky - 6ti kapsová blůza a kalhoty s kapsami po stranách, k tomu existuje baret ve stejném vzoru, brigadýrka, dále jsem viděl i "Leninku" nevim jak to popsat. Vypadá jak mlynářova čepise ale v Berjozkovém vzoru. Převlek ála baret se nosil přes klasické brigadýrky ale i samostatně. Tento maskovací vzor se pou?ívá dodnes a? u? na nových uniformách, nebo i dokonce ve stejném střihu - nosí ji např. námořní pěchota.
To co je na první fotce je KZS - stejný maskovací vzor, ale velmi levná výroba. Jde o sí?ovanou tkaninu, s různobarevnými fleky - variant bylo vyrobeno nespočet. Pou?ívána předev?ím ve válce v Afghánistánu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 -> Sovětská armáda Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group