Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 KVH Československo 1945 - 1990
Diskusní forum KVH ČS 1945 - 1990
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

"Akce B"- boje proti UPA (banderovcům)na Slovensku
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 -> Historie a dějiny
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kanál
1. ročník
1. ročník


Založen: 24. 11. 2010
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: čt listopad 25, 2010 9:06 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Tak tak a jak jsem napsal, o to v této debatě nejde Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Budulínek
Člen


Založen: 21. 02. 2006
Příspěvky: 2383
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 26, 2010 9:29 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Petr napsal:
Peťo, tady nikdo výraz "benderovci" nepoužil. Laughing

Jinak benderovci, benďáci - to jsou výrazy používané v dobách kdy se s nimi bojovalo, v pozdějších dobách se "přecházelo" na správnější "banderovci".


Já jsem "benderovci" v jednom příspěvku záměrně použil..
_________________
Puč mi čepicí!... za stofků! - ne! To je kostým!

Kdykoliv jsem něco dělal, tak se u toho pila desítka!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
greenbaron
3. ročník
3. ročník


Založen: 24. 10. 2007
Příspěvky: 185

PříspěvekZaslal: pá listopad 26, 2010 5:57 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Kanálova poznámka směřuje očividně ke mně. No, tam, kde je to v uvozovkách ("Benďáci" nebo "Benderovci") jsem vědomě použil to, jak je nazývali pamětníci, samozřejmě vím, jak se Stěpan Bandera jmenoval a v tom jednom případě jsem se "uklep", jak jsem to mydlil narychlo.
Myslím, že pohled na tenhle historický problém je pro jedny problém, pro druhé arciproblém a pro ty třetí už to jsou jména hrdinů (???) na pomníčcích, která vystřídala jména jiná, méně hrdinská (???)... Jeny bych chtěl podotknout, že v té druhé knížce jsou osobní vzpomínky a komentáře jednoho z dosud žijících velitelů sotní UPA, možná už jediného dosud žijícího, takže o to je to zajímavější...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kanál
1. ročník
1. ročník


Založen: 24. 11. 2010
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: pá listopad 26, 2010 9:19 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Rozhodně to pánové neberte jako útok na Vás. Bylo to jen na okraj tématu.
Nevím jak se celá tato debata zdá přínosná původci. Ale spíš než samotným banderovcům bych se věnoval tomu, co o nich kdo četl. Začal bych tou knížkou, kterou nás tu má pravděpodobně na mysli víc a to publikací Milana Syručka "Banderovci - hrdinové, nebo bandité?"(viz např. http://knihy.abz.cz/prodej/banderovci-hrdinove-nebo-bandite). Já osobně už ji četl před časem a rozhodně se mi zdála zajímavá. Také proto, že je psána více publicisticky než historicky a tím pádem je i vcelku čtivá.

A jako zajímavost jsem si ještě vzpomněl, že ve Lvově dokonce existuje i restaurace ve stylu UPA. Pro představu mrkněte na tyto stránky:
ofiko této hospy (doporučuji sekci se suvenýry):
http://www.kryjivka.com.ua/

O trochu více foto třeba zde:
http://sightseen.turistua.com/ru/gallery/1523/kriyivka-36915U002Ejpg[/url]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Budulínek
Člen


Založen: 21. 02. 2006
Příspěvky: 2383
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 27, 2010 12:36 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Kanál napsal:

A jako zajímavost jsem si ještě vzpomněl, že ve Lvově dokonce existuje i restaurace ve stylu UPA. Pro představu mrkněte na tyto stránky:
ofiko této hospy (doporučuji sekci se suvenýry):
http://www.kryjivka.com.ua/

Můj známý tam byl ( já jsem jí byl taky hodně blízko) a říkal, že u vchodu člověk zakřičí "Sláva Ukrajině" a kopne do sebe stakana.. Smile
_________________
Puč mi čepicí!... za stofků! - ne! To je kostým!

Kdykoliv jsem něco dělal, tak se u toho pila desítka!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kanál
1. ročník
1. ročník


Založen: 24. 11. 2010
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: ne listopad 28, 2010 6:00 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

JJ, to mi taky někdo řikal. A pokud to nezařveš, tak tě nepustěj dovnitř
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bakuna
1. ročník
1. ročník


Založen: 06. 05. 2011
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: pá květen 06, 2011 12:41 pm    Předmět: Vplížím Odpovědět s citátem

se sem do vaší diskuze Smile . Viděla jsem dokument o banderovcích. Přiznám se, mnoho jsem toho nenačetla, takže mé informace jsou předně z toho dokumentu. Proto jsem se začala více pídit. Jde mi o toto. Můj děda prý byl Banderovec. Bohužel pořádně se na to vyptat babičky jsem nestihla. Ale přiznám se, že to vůbec nechápu. Přece Banderovci byli Ukrajinci, ne? Ale děda byl slovák. Jakto, že teda byl Banderovec. Nebo je někde v historii naší rodiny nějaká chyba a děda byl ve skutečnosti Ukrajinec, který se upíchl na slovensku.? A pak se dostal na Ostravsko. Informací o tom mám zoufale málo. Vím jen, že dostal za úkol odpálit mateřskou školku. Což odmítl a za to jej ostatní členi práskly. Následně byl děda 7 let v lochu. Když se vrátil, tak jej vždy na různé významné události zavírali. Vůbec tomu nerozumím. Nutno říct, že babička prý nevěděla když si jej brala že patří k této skupině. Zkrátka jen potkala slováka v Ostravě, který se jevil jako prima chlap. Ale bohužel si s ním mnoho vytrpěla. Byl násilnický, chlastal. Babičku mlátil, obíral o peníze, když byl doma. Jinak byl stále v trapu. Nakonec babička našla sílu a doslova jej vykopla z domu. A děda odešel zpět na slovensko. Je možné že se k nim z nějakého důvodu přidal během či po válce? Jakýsi odboj proti komunismu? Je možné, že nějaký takový odboj komunisti tutlali? Protože jinak vůbec nerozumím tomu, proč by slovák patřil k této skupině Sad
Jinak musím maximálně souhlasit s kanálem ( fakt je to přezdívka? Smile )
Krásně o tom vypovídá také zkušenost babičky. Jelikož je z prajska. Jistě víte jak to s tímto kouskem republiky bylo. Neustálé tahanice komu to území patřilo. A babička mi vyprávěla hrůzy které zažívali. A když jsem se jí jednou ptala kdo byl nejhorší zda rusi, či fašisti, tak mně dostala naprosto přímou a jistou odpovědí. " Ani rusi, ani fašisti ale češi, ti byli nejhorší. Ti páchali taková zvěrstva, že si to člověk terý nezažil dovede těžko představit. " Na to jsem neměla naprosto co říct. Sad((
Jinak moc děkuji za případné odpovědi Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bakuna
1. ročník
1. ročník


Založen: 06. 05. 2011
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: pá květen 06, 2011 12:43 pm    Předmět: Re: Vplížím Odpovědět s citátem

bakuna napsal:
se sem do vaší diskuze Smile . Viděla jsem dokument o banderovcích. Přiznám se, mnoho jsem toho nenačetla, takže mé informace jsou předně z toho dokumentu. Proto jsem se začala více pídit. Jde mi o toto. Můj děda prý byl Banderovec. Bohužel pořádně se na to vyptat babičky jsem nestihla. Ale přiznám se, že to vůbec nechápu. Přece Banderovci byli Ukrajinci, ne? Ale děda byl slovák. Jakto, že teda byl Banderovec. Nebo je někde v historii naší rodiny nějaká chyba a děda byl ve skutečnosti Ukrajinec, který se upíchl na slovensku.? A pak se dostal na Ostravsko. Informací o tom mám zoufale málo. Vím jen, že dostal za úkol odpálit mateřskou školku. Což odmítl a za to jej ostatní členi práskli. Následně byl děda 7 let v lochu. Když se vrátil, tak jej vždy na různé významné události zavírali. Nutno říct, že babička prý nevěděla když si jej brala že patří k této skupině. Zkrátka jen potkala slováka v Ostravě, který se jevil jako prima chlap. Ale bohužel si s ním mnoho vytrpěla. Byl násilnický, chlastal. Babičku mlátil, obíral o peníze, když byl doma. Jinak byl stále v trapu. Nakonec babička našla sílu a doslova jej vykopla z domu. A děda odešel zpět na slovensko. Je možné že se k nim z nějakého důvodu přidal během či po válce? Jakýsi odboj proti komunismu? Je možné, že nějaký takový odboj komunisti tutlali? Protože jinak vůbec nerozumím tomu, proč by slovák patřil k této skupině Sad
Jinak musím maximálně souhlasit s kanálem ( fakt je to přezdívka? Smile )
Krásně o tom vypovídá také zkušenost babičky. Jelikož je z prajska. Jistě víte jak to s tímto kouskem republiky bylo. Neustálé tahanice komu to území patřilo. A babička mi vyprávěla hrůzy které zažívali. A když jsem se jí jednou ptala kdo byl nejhorší zda rusi, či fašisti, tak mně dostala naprosto přímou a jistou odpovědí. " Ani rusi, ani fašisti ale češi, ti byli nejhorší. Ti páchali taková zvěrstva, že si to člověk terý nezažil dovede těžko představit. " Na to jsem neměla naprosto co říct. Sad((
Jinak moc děkuji za případné odpovědi Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr
Admin


Založen: 20. 02. 2006
Příspěvky: 5902

PříspěvekZaslal: pá květen 06, 2011 12:57 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Pokud se nepodaří zjistit víc o dědovi, tak to budou jen spekulace. Bohužel se zvlášť za bývalého režimu zobecňovalo a za "banderovce" byl považován kdejaký ukrajinsky / rusky / polsky mluvící partyzán či voják původně bojující na straně OSY. To je podobné jako s Vlasovci - taky se tam naházelo všechno do jednoho pytle, aniž by dotyčný voják či jednotka patřili do ROA.
Pokud by byl "čistokrevným" slovákem, tak pochybuji o jeho příslušnosti k UPA. To už bych to spíš viděl na Hlinkovu gardu. Pokud se nějak po převratu zapojil do protistátní činnosti, tak třeba ani nemusel mít s banderovci nic společného a pouze státní moc to použila jako berličku... To jsou však jen a pouze spekulace.
To že prajzáci mohou mít nejhorší zkušenosti s čechy není nic tak divného. Může to být i opačně, jinde zase měli nejhorší zkušenost s rusy, onde zase s poláky... Je to jen o tom, co se kam zatoulalo za skupinu lidí a jestli třeba nedocházelo k vyrovnávání účtů...
_________________
Kdo chce - hledá způsob.
Kdo nechce - hledá důvod.



Makarony do woka

V komíně hořelo, tak se to muselo uhasit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovi WWW stránky
bakuna
1. ročník
1. ročník


Založen: 06. 05. 2011
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: pá květen 06, 2011 8:03 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Taky si říkám jestli to nebylo tak nějak. Sice to ničemu nepomůže, ale hodně mi to vrtá hlavou. Potom co odešel zpět na slovensko o dědovi nemáme vůbec žádné zprávy. Jen že umřel někdy kolem roku 1999

S tím nemohu než souhlasit. Je poměrně osvěžující, že taky někde lidé uvažují v souvislostech. A Nebagatelizují. Zkrátka všude jsou s.... . Jen mně většinou stve, že češi se všeobecně považují za bůhví jaké lidumily, neb to pravda tedy není.

Na každý pád děkuji za odpověď Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hruška
4. ročník
4. ročník


Založen: 24. 02. 2006
Příspěvky: 803
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: st květen 11, 2011 12:03 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Jak už tady bylo psáno, pokud nebude více podrobností o Vašem dědovi, tak ztěží vyřešíme jak to bylo. Pokud by jste měla chuť rodinnou historii vypátrat, tak doporučuji nejprve se porozhlédnout doma nebo u příbuzných, zda po dědovi nezbyly nějaké doklady, dokumenty (legitimace, soudní rozsudky, ale třeba i pohlednice a dopisy). Toto všechno Vám může pomoci při skládání obrázku o osobě. Pokud však nic neseženete a přímí pamětníci už nežijí, nezbývá než začít průzkumem literatury a bádání v archivech. To už je ale na dlouhou dobu (navíc ve Vašem případě i mnoho cestování po archivech na Slovensku). Pokud by jste měla chuť se tímto zaobírat, určitě napište. Myslím, že nejen já, ale i ostatní budou rádi za nové informace. Hodně zdaru

P.S. Kanál je jen moje přezdívka tady (i když by mi ji možná někdo rád přišil i v "civilu" Laughing )
_________________
"Zavdej si s ďáblem a budeš páchnout sírou."
(německé přísloví)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bakuna
1. ročník
1. ročník


Založen: 06. 05. 2011
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st červen 01, 2011 8:10 am    Předmět: Odpovědět s citátem

O dokladech, respektive dokumentech, něco vím. Ale dokud nebudu mít vybavení, tak s tím nic neudělám. Vím, že děda zakopal bednu plnou dokumentů. Vím zhruba, ale hodně zhruba kde. ALe jak říkám nepůjde to vypátrat bez vybavení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hruška
4. ročník
4. ročník


Založen: 24. 02. 2006
Příspěvky: 803
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: út červen 07, 2011 3:15 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Aha, tak to je škoda. Ale všelijaké ty detektory se dnes dají i vypůjčit. Každopádně ani to nezaručuje, že člověk najde to, co hledá.
_________________
"Zavdej si s ďáblem a budeš páchnout sírou."
(německé přísloví)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 -> Historie a dějiny Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group