Obsah fóra KVH Československo 1945 - 1990 KVH Československo 1945 - 1990
Diskusní forum KVH ČS 1945 - 1990
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 NastaveníNastavení   Přihlásit, pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit, pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Průvodce značkami
Úvod
Co jsou značky ?

Formátování textu
Jak vytvořit text psaný tučně, kurzívou či podtrženě
Jak změnit barvu a velikost písma
Je možno spojovat formátovací značky ?

Citace a pevná šířka textu při odeslání
Citace textu v odpovědi
Výstup kódu nebo pevná šířka dat

Generování seznamu
Vytváření jednoduchého seznamu
Vytváření strukturovaného seznamu

Vytvoření odkazu
Odkaz na jiné webové stránky

Zobrazení obrázků v příspěvcích
Přidání obrázku do příspěvku

 

Úvod
Co jsou značky ?
Značky jsou zvláštní příkazy vložené do HTML. Puožívání značek ve vašich příspěvcích ve fóru povoluje administrátor. Můžete si dodatečně zakázat používání značek v jednotlivých příspěvcích ve formuláři k zaslání příspěvku. Značky jsou velmi podobné stylu HTML, příkazy jsou zapsány ve složenýchch závorkách [] a uzavírají vždy nějaký text, který se následně chová dle těchto příkazů. Značky vám umožní rychlé formátovaní psaného textu. Sami se tedy můžete rozhodnout zda budete chtít používat tyto značky, které jsou zahrnuty ve formuláři pro odeslání příspěvku či budete používat HTML.
Návrat nahoru

Formátování textu
Jak vytvořit text psaný tučně, kurzívou či podtrženě
Značky obsahují příkazy pro rychlou změnu stylu vašeho textu. Můžete se podívat jak můžete snadno dosáhnout požadovaného výsledku.
 • Pro vytvoření tučně psaného textu, obklopíte text mezi [b][/b]

  příklad: [b]Ahoj[/b]
  Výsledkem je Ahoj

 • Pro podtržení textu, obklopíte text mezi [u][/u]

  příklad: [u]Dobrý den[/u]
  Výsledkem je Dobrý den
 • Pro text psaný kurzívou, obklopíte text mezi [i][/i]

  příklad: Toto je [i]ukázka[/i]
  Výsledkem je Toto je ukázka

Návrat nahoru
Jak změnit barvu a velikost písma
Pro změnu barvy nebo velikosti textu je určeno několik příkazů. Dejte si pozor na to jak bude výstup zobrazen v závislosti na vašem prohlížeči a systému:
 • pro změnu barvy textu, obklopíte požadovaný text mezi [color=][/color]. Můžete použít buď názvy barev (př. red, blue, yellow, atd.) nebo odpovídající hexadecimální kód barvy, př. #FFFFFF, #000000. Na příkladu si ukážeme jak vytvořit červený text:

  [color=red]Ahoj![/color]

  nebo

  [color=#FF0000]Ahoj![/color]

  Výsledkem bude Ahoj!
 • Změnu velikosti textu provedeme obdobně použitím [size=][/size]. Tento příkaz má předdefinované číselné hodnoty, které mají přiřazenu odpovídající velikosti písma v bodech, počínaje 1 (velice malé písmo, nejmenší viditelné) až po 29 (velmi velké). Pro ukázku:

  [size=9]MALÉ[/size]

  Výsledkem je MALÉ

  zatímco:

  [size=24]VELKÉ[/size]

  zobrazí VELKÉ

Návrat nahoru
Je možno spojovat formátovací značky ?
Ano, toto je možné, na následujícím příkladu si ukážeme jak správně tyto značky zapsat. Je velice důležité dodržet i jejich sled.

[size=18][color=red][b]Podívej se[/b][/color][/size]

Výsledkem je Podívej se

Pokud nedodržíte sled ukončení značek v pořadí v jakém byly vkládány, bude text zobrazen chybně! Vždy je zapotřebí uzavírat značky ve sledu v jaké byly zadány. Podívejte se na následující ukázku kde jsou značky nekorektně uzavřeny:

[b][u]Toto je špatně[/b][/u]


Návrat nahoru

Citace a pevná šířka textu při odeslání
Citace textu v odpovědi
Jsou dva způsoby zadání citovaného textu, s poukázáním a bez něj.
 • Když je to vhodné můžete použít citát k příspěvku, který přidá poukázání a text do zvláštního boxu v příspěvku. Text citace uzavřete mezi [quote=""][/quote]. Tento způsob přidá k citaci vaše poukázání koho citujete nebo komu je určen. V následujícím příkladu si ukážeme jak zadáme text, který vyslovil Karel Novák:

  [quote="Karel Novák"]Toto je text, který vyslovil tento pán.[/quote]

  Výsledkem bude automatické přidání poukázání Karel Novák napsal: a text citace. Pokud chcete zadat text jako svůj vlastní citát případně nikoho neurčovat, zadáte jen závorky "". Tato volba není povinná.
 • Druhým způsobem je citovat text bez poukázání. Požadovaný text, který chcete citovat uzavřete mezi [quote][/quote]. Když si zobrazíte výsledek takovéto zprávy, bude zde nejprve namísto poukázání jen napsal: a text citátu.

Návrat nahoru
Výstup kódu nebo pevná šířka dat
Jestliže chcete vložit kus kódu nebo cokoliv co vyžaduje pevnou šířku (font typu Courier), obklopte text mezi [code][/code]

například: [code]echo "Toto je kod";[/code]


Návrat nahoru

Generování seznamu
Vytváření jednoduchého seznamu
Značky obsahují i příkazy pro vytváření seznamů. Podporovány jsou dva druhy seznamů, jednoduchý a struktorovaný. Jednoduchý seznam zobrazí jednotlive položky seznamu postupně pod sebou oddělené puntíkem. Pro vytvoření seznamu použijte [list][/list] a definujte jednotlivé položky pomocí [*]. Podívejte se na následující ukázku jednoduchého seznamu:

[list]
[*]červená
[*]modrá
[*]zelená
[/list]

Výsledkem by bylo:
 • červená
 • modrá
 • zelená

Návrat nahoru
Vytváření strukturovaného seznamu
Druhým způsobem je vytváření strukturovaných seznamů. Od předchozího typu se liší znakem před textem jednotlivých položek, namísto tečky je zde použit některý ze dvou způsobů vzestupného označení položek seznamu. Pro vytvoření číslovaného seznamu použijte [list=1][/list] a pro abecední seznam [list=a][/list]. Jednotlivé položky seznamu definujete pomocí [*]. Podívejte se na následující ukázku:

[list=1]
[*]červená
[*]modrá
[*]zelená
[/list]

Výsledkem bude:
 1. červená
 2. modrá
 3. zelená
Pro vytvoření abecedního seznamu použijte:

[list=a]
[*]první možná odpověď
[*]druhá možná odpověď
[*]třetí možná odpověď
[/list]

Výsledek:
 1. první možná odpověď
 2. druhá možná odpověď
 3. třetí možná odpověď

Návrat nahoru

Vytvoření odkazu
Odkaz na jiné webové stránky
phpBB značky podporují vytvoření URL odkazů odkazujících se na jiné internetové stránky či emailové adresy.
 • Prvním způsobem je použít [url=][/url] značky, za znak = pak doplníte URL adresu na kterou chcete odkazovat. Text mezi oběma značkama bude zvýrazněn a sloužit jako odkaz na uvedenou URL adresu. Podívejte se na následující přiklad odkazující na server phpbb.com:

  [url=http://www.phpbb.com/]Stránky phpBB[/url]

  Tímto se vygeneruje odkaz, Stránky phpBB Pokud kliknete na tento vytvořený odkaz, otevře se vám v novém okně prohlížeče odkaz na který směřujete.
 • Jestliže chcete zobrazit URL přímo jako odkaz použijte následující postup:

  [url]http://www.phpbb.com/[/url]

  Tímto se vygeneruje odkaz, http://www.phpbb.com/
 • V případě zadání syntakticky správného URL i bez počátečního http:// do textu příspěvky automaticky odkaz na zadanou URL adresu. Pro ukázku si můžete zkusit napsat do příspěvku www.phpbb.com a uvidíte, že se vám text ve výsledku zobrazí automaticky jako odkaz www.phpbb.com.
 • Obdobným způsobem se dají vytvářet i odkazy na emailové adresy, zadejte požadovanou emailovou adresu dle příkladu:

  [email]no.one@domain.adr[/email]

  Výsledekm pak bude no.one@domain.adr nebo můžete zadat v textu přípspěvku no.one@domain.adr a adresa se opět automaticky přemění na odkaz.
URL odkaz můžete zadat mezi kterékoliv další značky: Uzavřete-li URL mezi [img][/img] (viz následující kapitola) může být odkazem i obrázek. Pouze opět nezapoměňte na správnou posloupnost uzavírání značek.
Návrat nahoru

Zobrazení obrázků v příspěvcích
Přidání obrázku do příspěvku
phpBB značky dále umožňují vkládání obrázků do textu příspěvku či zprávy. Toto je velice užitečná vlastnost, díky níž nemusíte odkazovat na soubory obrázků o kterých například píšete, ale všichni uživatelé je ihned vidí ve vašem příspěvku. Jak bylo uvedeno výše, můžete využít obrázku k vytvoření URL odkazu na váš server nabo například pro zvětšeninu malého obrázku zde v příspěvku. Obrázek se musí ovšem vždy nacházet na internetu a být tak dostupný pro všechny uživatele, nelze se tedy odkazovat na soubory které máte například na lokálním disku vašeho počítače, jelikož k nim by uživatelé internetu neměli přístup. Pro zobrazení obrázku musíte uzavřít URL obrázku mezi [img][/img].

příklad: [img]http://www.phpbb.com/images/phplogo.gif[/img]

Jestliže zadáte URL adresu obrázku mezi [url][/url], může být odkazem obrázek.

příklad: [url=http://www.phpbb.com/][img]http://www.phpbb.com/images/phplogo.gif[/img][/url]

Výsledkem bude:Návrat nahoru

Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Přejdi na:  


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group