KVH Československo 1945-1990 ČSLA PS SNB VMV LM

       |Stejnokroje|        |Výstroj|        |Výzbroj|        |OPZHN|
  Nová stránka 1

Členství

Akce

Výstroj a výzbroj

Články a recenze

Zajímavé odkazy

Diskusní fórum

Bazar

Kontakt

  Následující text je výňatkem z Příručky pro brance

Následující text je výňatkem z Příručky pro brance, vydané v Praze roku 1962. Domníváme se že podle obsahu článku pochází text již z 50. let 20. století. Je poměrně dobrým obrazem tehdejší situace ve vystrojování vojáků základní služby, která se od pozdějších let lišila a odvíjela se zřejmě i od ekonomické situace státu, resp. ministerstva národní obrany.

 

CO SI VZÍT S SEBOU NA VOJNU

 

Každý voják dostane na vojně všechno, co potřebuje. Není proto nutné brát si na vojnu součástky oděvu, ani cokoliv jiného. Stačí jen několik drobnosti: potřeby na holení, trepky (nejlépe tenisky nebo kecky) a pokud možno teplákovou soupravu a tričko pro sportování. Všechno ostatní dostane ve výstroji. Drobnosti, které je třeba doplňovat, jako jsou např. krém na boty, zubní pastu apod., obdržíte v prodejně na útvaru. Je zbytečné vozit s sebou prádlo.

Dnes jsou u většiny útvarů šatny pro uskladnění oděvů a skříňky pro uložení prádla a dalších osobních potřeb. Zda si máte vzít kufřík, řeknou vám na okresní nebo obvodní vojenské správě. To záleží na tom, ke kterému útvaru budete zařazen.

Neberte s sebou jídlo. U útvaru nelze potraviny uschovat a zbytečně se zkazí. Jídla budete mít od prvního dne dost, tolik, aby to stačilo pro vojáka, která prodělává namáhavý výcvik. Až dosud se každoročně po příchodu nových vojáků kazily takřka metráky nejrůznějších buchet, koláčů, vánoček a masa jen proto, že je chlapci nemohli sníst. Proto: žádné zbytečné jídlo!

Nenoste do kasáren rovněž žádné lihoviny. Není to dovoleno a přijímací orgány je těm, kteří nedbají tohoto pokynu, musejí odebrat. Upozorněte rovněž svou manželku či rodiče, aby vám nikdy lihoviny k útvaru nenosili ani neposílali.

 

 

JAKOU VÝSTROJ NA VOJNĚ DOSTANETE?

 

            Pří nástupu do základní služby dostanou vojáci většinu výstrojních součástek, na které mají v základní službě nárok. Druhou, a to menší část těchto součástek, dostanou teprve v druhém roce služby. Za celou dobu základní vojenské služby mají mimo jiné výstrojní součástky vojáci nárok na 5 košil (při nástupu do zákl. služby dostanou 3 nové a 1 starší), 1 letní dlouhé spodky, 3 trenýrky (k nošení v letní době místo letních dlouhých spodků a na tělovýchovu), 2 tílka (k nošení pod košilí a s trenýrkami při tělesné přípravě), 2 noční košile, 6 párů letních onucí (z toho 2 páry jsou určeny k výdeji na druhý rok zákl. služby), 2 nátělníky, 2 spodky zimní, 3 páry zimních onucí. Dále dostanou  vojáci při nástupu vojenské základní služby tzv. drobnou výbavu, k níž náleží 1 lžíce, 1 nůž, 1 vidlička, 1 sáček na příbor, 1 mazáček na obuv, 1 kartáč na bláto, 1 kartáč na leštění obuvi, 1 kartáč na šaty, 1 kartáč na ruce, 1 kartáček na zuby, 2 utěrky, 1 hřebínek, 1 zrcátko, 4 kapesníky, 3 ručníky, 15 jmenných lístků, 1 sáček se šicími potřebami.

            Prádlo se vojákům základní služby pere na náklad vojenské správy.

            Po nástupu vojenské služby si proto vojáci neponechávají u útvaru vlastní prádlo nebo oděv, ale odesílají je na náklad vojenské správy domů.

 

 

 Příručka pro brance; Naše vojsko; Praha 1962

Pavel Šmíra

 

 

Všechna práva vyhrazena. Klub vojenské historie Československo 1945 - 1990. © 2008