KVH Československo 1945-1990 ČSLA PS SNB VMV LM

       |Recenze|               |Články|               |Zajímavosti|
  Nová stránka 1

Členství

Akce

Výstroj a výzbroj

Články a recenze

Zajímavé odkazy

Diskusní fórum

Bazar

Kontakt

 

ČESKOSLOVENSKÁ ARMÁDA 1939-1992
Uniformy-symbolika-výstroj-výzbroj
Vogeltanz Jan
Paseka 2001

První kniha souhrnně pojednávající o stejnokrojích a výstroji čs. armády od roku 1939 do zániku společné republiky. Kniha má v titulu „Uniformy-symbolika-výstroj-výzbroj“ což je poněkud zavádějící. Jsou zde sice nakresleny stejnokroje a některé stejnokrojové doplňky, ale že by se zde mluvilo o zbraních či nějaké výstroji jsem si nevšiml. Pokud odmyslíme některé faktické chyby, (to se stává.... i když v téhle knize je jich víc než dost) nezbude než tvrdě kriticky okomentovat provedení. Figurky vojáků vysoké 10 cm, nakreslené víc než amatérským způsobem, nedávají moc jasnou představu, jak ten či onen stejnokroj vypadal. Do tohoto typu knih patří fotografie, či v případě nutnosti, i velké precizní kresby. Zdá se mi, že koníčkem některého z autorů bylo kreslit si pro radost vojáčky a někoho napadlo to posléze zpeněžit. Ano, jako u mnoha podobných případů zde byla snaha přijít jako první (což se povedlo, vynecháme-li Vojenské dějiny Československa III. – V. díl) a vydělat. Právě tento fakt, se velice nepříznivě projevil na kvalitě. Za příklad slušně odvedené práce bych udal nedávno vyšlé, "Stejnokroje Stráže obrany státu".
Pokud už autoři chtěli mermomocí realizovat toto dílo, které by jinak vydalo na pětisetstránkový svazek, měli vytvořit výše zmíněné fotografie, či případně kvalitní kresby. Jenže to už je asi moc práce a investic, a rychlý zisk je rychlý zisk ! Každopádně si tuto knihu alespoň prohlédněte, ať víte že o nic nepřicházíte, nebo ji pořiďte vašim ratolestem. Jako začátek pro malého kluka je to pěkné, ale pro člověka alespoň trochu znalého tohoto tématu, je to utrpení. Autoři si prostě ukousli příliš velké sousto které je zadusilo.

Přidáno v roce 2005: Když po sobě tu recenzi čtu, tak si říkám, že jsem tu knihu nějak moc chválil, stačí vzít do ruky nějaký předpis nebo i jen dobové fotografie a je jasné že spoustu věcí autoři neviděli ani na obrázku. Hlavně co se týče armády od roku 45 do roku 92, tak je z toho použitelná tak jedna desetina. Opravdu škoda papíru na takovouhle knihu...


Všechna práva vyhrazena. Klub vojenské historie Československo 1945 - 1990. © 2008