KVH Československo 1945-1990 ČSLA PS SNB VMV LM

       |Recenze|               |Články|               |Zajímavosti|
  Nová stránka 1

Členství

Akce

Výstroj a výzbroj

Články a recenze

Zajímavé odkazy

Diskusní fórum

Bazar

Kontakt

 

Československé a české vojenské odznaky (1922 - 1997)
Zdeněk Krubl
Naše vojsko 1999

První publikace zabývající se komplexně odznaky udělovanými v československé (české) armádě. Kniha je rozdělena do dvou částí, textové a obrazové. Textová část je vlastně popiskem k obrazové části a logičtější by bylo její řazení k příslušným obrázkům. Informace o odznacích se bohužel většinou omezují na popisky typu: "tombakový odznak s rudou hvězdou a modrým mezikružím...", přičemž základní informace za co se ten či onen odznak uděloval jsou pouze u několika případů. Dále je v textu několik faktických chyb, většinou se týkajících doby udělování. Obrazová část si však zaslouží chválu. Výborné barevné fotografie na křídovém papíře kde jsou odznaky zobrazeny ve skutečném měřítku jsou skvělou pomůckou. Jistým nedostatkem je jejich rozmístění na stránkách kde je upřednostňována jakási "estetičnost" před chronologií. Co se týče celkového rozdělení - možná že osobně bych upřednostnil jiný systém, nicméně to je věcí autora. Poněkud za nešťastné považuji zařazení odznaků PS. V knize je to zdůvodňováno tím, že PS byla v letech 1966 - 1971 součástí ČSLA. To jistě ano, jenže potom bych v knize čekal odznaky udělované v PS v daném období. Publikace však obsahuje odznaky z celého trvání PS a když už tak bych čekal všechny které byly zavedeny a udělovány, jenže tak tomu bohužel není. Najdete zde však např. i odznaky pro pionýry, svazáky, pomocníky PS, příslušníky OPK a OSH, což jsou osoby které za vojáky rozhodně nelze považovat. Zpět však od PS. Za zbytečné se mi zdá uvedení rozsáhlé řady odznaků Svazarmu, civilních sportovních odznaků a příležitostných odznáčků.
Co říci na závěr o této publikaci? Vřele doporučuji protože i přes všechny nedostatky jde o velmi zajímavé dílo a dosud jedinečné. Výborná pomůcka pro sběratele (zvláště pak začínající), ovšem pokud se o odznacích a jejich historii chcete dozvědět víc, budete se stejně muset probírat dobovými předpisy. V tomto vám kniha práci neulehčí. Škoda, možná stačil rok práce navíc a třeba i o 100 Kč vyšší cena a mohli jsme mít "dokonalou" odbornou knihu.
Mimochodem: všimněte si že v knize chybí odznak se kterým se nyní setkáte nejčastěji - odznak Vzorný voják v lehké verzi z 80. let....


Všechna práva vyhrazena. Klub vojenské historie Československo 1945 - 1990. © 2008