KVH Československo 1945-1990 ČSLA PS SNB VMV LM

       |Připravujeme|               |Fotogalerie proběhlých akcí|
  Nová stránka 1

Členství

Akce

Výstroj a výzbroj

Články a recenze

Zajímavé odkazy

Diskusní fórum

Bazar

Kontakt

 

Dětský den s PČR, Znojmo (30. až 31. května 2008)

Na přelomu května a června se tradičně konají po celé republice dětské dny. My jsme dostali pozvání s SPHP na ten znojemský, který pořádá Policie ČR. Místem konání je současné sídlo znojemského policejního ředitelství, dříve sídlo 4. brigády PS. Pro nás akce začala už v pátek horkým přesunem z Prahy a Brna do Znojma, kde nás čekala "záloha" - pozvánka do sklípku na královské hody a dobré víno. Je škoda že jen málokdy se takto najde čas pokecat s kamarády jen tak.
V sobotu jsme vytáhli na hraní dětem část naší výzbroje, přičemž Honza neopomněl dítkám připomenout leccos z bezpečnosti týkající se manipulace se zbraní, nálezů munice apod. Kromě toho jsme samozřejmě přijeli předvést menší ukázky z historie československých bezpečnostních složek. Naše první pidiukázečka byla posazena do roku 1952, kdy hlídka PS při demarkaci hranice náhodně narazí na ozbrojeného narušitele státních hranic, dojde k přestřelce, jeden pohraničník je raněn, nakonec se ale narušitel vzdá, je odzbrojen, zajištěn, prohledán a eskortován. Druhá ukázka byla zasazena do roku 1946 a neklidného pohraničí, ve kterém rejdí nekalé živly, pro které válka stále neskončila. Hlídkou SNB je kontrolován podezřelý mladík, který se bez dokladů pohybuje nedaleko hranic. Protože nemůže prokázat svou totožnost, je předveden na stanici SNB, kde je předán službukonajícímu štábnímu strážmistrovi. Hlídka odchází znovu do terénu a objevuje skrýš werwolfu. Podstrážmistr vyráží na stanici aby přivolal posily, ale při příchodu zjišťuje že onen zadržený mladík v nestřeženém okamžiku omráčil službu a při útěku odcizil pušku a truhlík munice. Z mladíka se vyklubal bývalý člen HJ a nyní vlkodlak. Po shromáždění posil se všichni příslušníci SNB vydávají k úkrytu banditů kde dochází k přestřelce. Poté dochází k zdánlivé kapitulaci banditů, ale po přiblížení příslušníků dochází k jejich fyzickému napadení, potyčkám, útěku jednoho ze zadržených a opět ke střelbě. Nakonec však jsou všichni nacističtí teroristé zadrženi a odvedeni k provedení dalších úkonů.
Akce patřila rozhodně k těm velmi příjemným, zvláště děkujeme místnímu "osazenstvu" za výborné přijetí. Více takových akcí.

Petr

   

 


Všechna práva vyhrazena. Klub vojenské historie Československo 1945 - 1990. © 2008