KVH Československo 1945-1990 ČSLA PS SNB VMV LM

       |Připravujeme|               |Fotogalerie proběhlých akcí|
  Nová stránka 1

Členství

Akce

Výstroj a výzbroj

Články a recenze

Zajímavé odkazy

Diskusní fórum

Bazar

Kontakt

 

Vlak Slobody (květen 2007)

Na počátku května 2007 jsme byli přizváni na projížďku parním vlakem zpestřenou humorně laděnou ukázkou inspirovanou skutečnými událostmi z 50. let.

Skupina zaměstnanců Československých drah naplánovala únos vlaku plného cestujících do zahraničí. Bezpečnost však měla v protistátní skupině svého informátora. STB za součinnosti s VB a PS připravila past. Vlak se skutečně podařilo po několika výzvách a potyčkách s vlakovou četou zastavit ještě před státní hranicí. Zatímco většina osádky byla zatýkána, dva zapomenutí muži v modrém nepozorovaně obsadili lokomotivu a rozjeli vlak směrem za státní hranici. Pohraničníci tak již mohli jen bezmocně sledovat odjíždějící soupravu plnou cestujících.

Takový byl ve stručnosti scénář velmi vydařené akce. Pochopitelně ne vše vyšlo tak jak mělo, ale dle ohlasů všichni organizátoři a účinkující odvedli velmi dobrou práci a cestující diváci se velmi dobře bavili. Dlouho budeme vzpomínat i na původně neplánované kaskadérské kousky při zápasu s topičem (v civilu karatistou) či při seskakování kotouly z jedoucího vlaku (pochopitelně tyto kousky provádí jen plnoletí členové, jejichž fyzička a obratnost to umožňují). Rozdílem oproti předloze z 50. let byla státní hranice kterou vlak přejel. Ta nebyla československo-německá, ale česko-slovenská. Fotografie jsou od několika autorů a nejsou bohužel chronologicky tříděny.

Děkujeme organizátorům za pozvání.

Autoři fotografií: Ivo Hedviček, Martin Nesrsta, Tomáš Hegar a členové našeho klubu.

   

Všechna práva vyhrazena. Klub vojenské historie Československo 1945 - 1990. © 2008