KVH Československo 1945-1990 ČSLA PS SNB VMV LM

       |Připravujeme|               |Fotogalerie proběhlých akcí|
  Nová stránka 1

Členství

Akce

Výstroj a výzbroj

Články a recenze

Zajímavé odkazy

Diskusní fórum

Bazar

Kontakt

  Nová stránka 1

Tankový den 2008
27. až 31. srpna 2008


    S přípravami na letošní Tankový den ve VTM Lešany jsme začali už na přelomu roku, nicméně díky nedostatku "spojeneckých" armád měla ukázka cvičení Šumava 68 a operace Dunaj 68 na kahánku. Nemá cenu zde popisovat martyrium kterým jsme si prošli při přípravách letošního Tankového dne. Vše (nebo alespoň většina) se nakonec naštěstí podařilo a tak jsme již 27. srpna vyrazili do Lešan chystat sobotní ukázkový den. Ve čtvrtek večer přijeli další kolegové z Čech a v noci pak kolegové z Polska představující v ukázce příslušníky Polské lidové armády (LWP). V pátek ráno jsme vyrazili do arény udělat "křoví" k upoutávce pro ČT 24. V pátek večer, či spíše v noci probíhaly "předbitevní" porady s pracovníky VHÚ a představiteli řidičů, pyrotechniků, AZ, dalších klubů. Spát jsem šel někdy v sobotu kolem druhé ráno a vstával v půl sedmé na další kolo porad s řidiči.
   Inu, nakonec to dopadlo jako to dopadlo, diváci byli vesměs spokojeni, tak jen ve stručnosti co to vlastně mělo být. Šumava 68 - velitelskoštábní cvičení vojsk Varšavské smlouvy, kterého se zúčastnila vojska ČSSR, PLR, NDR, SSSR a MLR. V ukázce se objevili vojáci ČSLA, LWP, NVA DDR a CA. Přestože se nám nepodařilo sehnat alespoň nějaké zástupce maďarské armády, jde o první akci a ukázku v Čechách (a vlastně asi i na celé Zemi :)) ), která měla v názvu "Cvičení vojsk Varšavské smlouvy" a na které byli přítomni doopravdy vojáci různých armád Varšavské smlouvy a ne jen čechoslováci v různé kvalitě. Ukázka představila techniku ČSLA a část techniky "spojenců". V rámci této ukázky probíhaly imitace boje, které skončily odjezdem vojáků VS do svých mírových posádek. Ihned symbolicky navázala ukázka připomínající operaci Dunaj 68, tedy okupaci Československa pěti armádami států Varšavské smlouvy. V rámci této ukázky technika a vosjka VS symbolicky obklíčila vojáky ČSLA, kteří následně začali rozdávat reprodukci dobového letáku, v němž se vojáci ČSSR zavázali nevydat zbraně a nespolupracovat s okupačními armádami.

   Po obědě proběhla ukázka ke druhému smutnému výročí naší vlasti - Mnichovu 1938, ve které někteří z nás personálně vypomohli v řadách sudetoněmeckého freikorpsu a okupační wehrmacht. Možná nás za to někteří "takyvlastenci" odsoudí, ale pro nás to bylo příjemné odreagování se - zaválčili jsme si v ukázce kde jsme neměli žádné pořadatelské starosti a zároveň jsme mohli rozvinout náš herecký talent v soubojích a umírání za fártland. Sympatické na této ukázce, respektive její fiktivní části, bylo velké množství padlých a žádní nesmrtelní rambové. 


Celkový výčet zúčastněných - ČSLA: dvě družstva a tři obsluhy, LWP: jedno družstvo: NVA DDR: jedna obsluha, CA: dvě družstva.
   I když pochopitelně leccos zaskřípalo, přesto jsem letos odjížděl po Tankovém dni s pocitem poměrně dobře vykonané práce.

   Ostatní galerie které jsme nalezli na internetu:
http://humpal.rajce.idnes.cz/Lesany_-_Tankovy_den_2008/
http://ruza95.rajce.idnes.cz/Tankovy_den_Lesany_2008/
http://ahoyi530.rajce.idnes.cz/Tankovy_den/
http://zidon155.rajce.idnes.cz/Tankovy_den_30.8.08/
http://leppard.rajce.idnes.cz/Tankovy_den_Lesany_30.8.2008/
http://jstep.rajce.idnes.cz/30.08.2008_-_Tankovy_den_Lesany/
http://tom333.rajce.idnes.cz/tankovy_den_lesany_08/
http://www.youtube.com/watch?v=2N1AzYGvTuo
http://www.youtube.com/watch?v=aPc59peZmZg&feature=related

Petr

     

Všechna práva vyhrazena. Klub vojenské historie Československo 1945 - 1990. © 2008