KVH Československo 1945-1990 ČSLA PS SNB VMV LM

       |Připravujeme|               |Fotogalerie proběhlých akcí|
  Nová stránka 1

Členství

Akce

Výstroj a výzbroj

Články a recenze

Zajímavé odkazy

Diskusní fórum

Bazar

Kontakt

  Nová stránka 1

Cvičení Řečkovice 2009
24. až 26. dubna 2009


   Tak po roce opět den otevřených dveří TM Brno v Řečkovicích a my opět v Řečkovických kasárnách, tentokrát však nezávisle na této akci. V pátek tradiční shon a lehčí zpoždění a hurá do Brna. Někde za Vlašimí měním kazetu v autorádiu a čirou náhodou slyšíme oznámení o totální uzavírce D1 ve směru na Brno u Jihlavy. A do... Tak sjíždíme na Větrný Jeníkov, který je ihned překřtěn na Luft-Hansov, čímž je tedy doložen původ zakladatele známé německé letecké společnosti. Objížďka je kupodivu docela pohodová a nakonec vnáší rozptýlení do stereotypu dálnice. Nějakých třicet kilometrů před Brnem zastavujeme na čurání a protáhnutí koster u benzinky. Konajíce potřebu slyším jakési šustění v betonové šachtě kousek ode mne. Říkám si že to asi ježek spadl do díry a nemůže ven, tak jdu pro baterku a pak se už jen divím - on to potkan jako menší králík. Chvíli jej vědecky pozorujeme a najednou hop a potkan potvrzuje svou mrštnost a mizí. A my taky - na závěrečnou část cesty. Před příjezdem do kasáren chceme nakoupit v provozovně nejmenovaného globálního hypersupermarketu ale ouha, mají otevřeno do 21:00 a ono už je půl desáté. Tak tedy šup do kasáren a necháme si poradit od domorodců, kde se ještě touto dobou dá pořídit něco k snědku. Tak vyložíme auto, naložíme domorodce a ještě objet pár zastávek po Brně kvůli nákupu a dalším potřebným záležitostem. Nakonec někdy po půlnoci uléháme s očekáváním věcí příštích.
   Ráno budíček, rozcvička a snídaně. Po snídani lehký začátek s pořadovkou. Světe div se, ale všem to kupodivu po chvilce opakování jde celkem slušně. Až nečekaný výsledek. Horší je to s následující částí programu, která vyplnila čas až do oběda. Je asi dobře že nevznikly žádné fotografie, protože náhodní kolemjdoucí si jistě mysleli, že na opuštěnou překážkovou dráhu dorazil zájezd důchodců se vzpomínkami na mládí. Nakonec to ale nebylo tak zlé. Ostatně jako s ostatními vojenskými dovednostmi - stačí cvičit a výsledek se dostaví poměrně rychle. Po poledni se přesouváme do protější restaurace na oběd. Po obědě si na vytrávení dáváme v muzeu prohlídku vystavené techniky. Potěšující je, že co se týče vojenské techniky, jsou k vidění jiné kousky než loni. Oběd jsme vytrávili, strojíme se do odlehčené a kromě Viktora vyrážíme do přilehlých lesů rozpomenout se na dovednosti roje motostřeleckého družstva. Kupodivu brzy nás dohání i Viktor, který si opravoval defekt na výstroji. A tak po lese útočíme sem a tam, probíráme činnost jednotlivých členů družstva atd. Při nástupu před odchodem směr kasárna kdosi vyhodnotí moje kanady jako "vzor 95" - to díky zeleným mapám které na černém podkladu tvoří pyl kterého je všude víc než dost. Ostatně stejný dekor mají boty všech. Co bylo dál? Pochod do kasáren, očista a nakonec tak tak stíháme začátek přenosu z hokejového MS ČR - Dánsko. Přijíždí tříčlenná delegace KVH Gardekorps, jinak též obsluha plamenometu, přes den válčící v nedalekém Ořechově. Po hokeji někteří ještě vytahují trojnožku a trénují rozkládání na čas. Nakonec se ale všichni včetně Garďáků scházíme podobně jako v Lešanech před vchodem do budovy a masáž bránic se rozjíždí. Hodina ale pokročila a přestože zábava by jistě vydržela ještě nějakou tu hodinku, tak únava žádá své a jdeme na kutě.
   Neděle už je hlavně ve znamení úklidu. Naštěstí je díky akci v muzeu otevřen i stánek s občerstvením, takže někteří z nás kteří již nemají co jíst a pít mohou posnídat. Pinďovi jsme předali barák a vyrazili k domovům. Naše skupinka tedy směr Praha. Nebylo to přes spáleniště, přes krvavé řeky, ale přes Lešany, kde jsme ukládali materiál potřebný na Přijímač 2009, který se kvapem blíží. Už za dva týdny. Ten čas utíká až nepříjemně rychle. Tak já raději končím a jdu pokračovat v přípravách.

Petr

Všechna práva vyhrazena. Klub vojenské historie Československo 1945 - 1990. © 2008