KVH Československo 1945-1990 ČSLA PS SNB VMV LM

       |Připravujeme|               |Fotogalerie proběhlých akcí|
  Nová stránka 1

Členství

Akce

Výstroj a výzbroj

Články a recenze

Zajímavé odkazy

Diskusní fórum

Bazar

Kontakt

  Nová stránka 1

Březnová brigáda
27. až 29. března 2009


    Původně jsem si říkal jestli tohle vůbec patří na web. Nakonec jsem usoudil, že by lidi měli vidět že i když necvičíme a "neválčíme", tak klub nespí, ale stále vyvíjí nějakou činnost.
    Tak tahle akce se vyvíjela opravdu divoce. Nezůstal téměř kámen na kameni z plánů, které jsme si začali dělat někdy začátkem března. Finální podoba nám vykrystalizovala až ve čtvrtek před akcí. Naštěstí šlo "jen" o brigádu. A jak to celé probíhalo?
    V pátek jsem cestou z práce vyzvedl Pavla na Hlavním nádraží v Praze, ještě jsme se stavili u mě doma a pak jsme v páteční zácpě vyrazili směr Liberec. Přes Prahu to byla bída, ale jinak cesta proběhla celkem v pohodě. Do Liberce jsme si s Pavlem jeli pro uniformy na které jsme se již dlouho těšili. Nebyly to jen uniformy, ale i jiné artefakty, všechno z pozůstalosti po jediném člověku. Do Lešan jsme dorazili někdy před jedenáctou večer a hned jsme se začali naším novým úlovkem kochat. Ještě štěstí že jsme tam v pátek byli jen dva, protože se nám podařilo zakramařit celou světnici mužstva.
    Někdy kolem jedné hodiny ráno jsme ulehli a už za tři a třičtvrtě hodiny jsme opět vstávali. Tentokrát jsme vyrazili na burzu do Prahy. Hned u vchodu na burzu jsme potkali některé známé. Při několika obchůzkách jsme si postupně nakoupili nějaké ty "nezbytnosti" abychom dále zvyšovali naši vystrojenost. Za nejlepší úlovek považuji přírustek do své kolekce stejnokrojů bezpečnostních sborů ČSSR, přičemž tentokrát to byl asi ten nejkurioznější sbor co tu existoval. :-)
    Kromě toho se k nám v průběhu burzy přidali ještě Vilda a Peťa, se kterými jsme kolem půl jedenácté opustili Dejvice. Na Opatově jsme přibrali ještě jednoho opozdilce a přes Jesenici a tamní prodejnu nejmenovaného obchodního řetězce jsme se postupně dokodrcali až do Lešan. Tam jsme lehce poobědvali, oblékli monterky (šlo opravdu o skutečnou práci a nikoliv re-enact akci, takže si každý vzal co uznal za vhodné, stejně tak jako ostříhanost a oholenost rozhodně nepatřila k předpisovým) a pustili se do díla. Za zmínku stojí nález uzavřené!!! Prago-Koly (pokud se nemýlím, tak byla vyráběna někdy na přelomu 80. a 90. let) v Ještěrce. Jako unikátní historický artefakt byla umístěna do síně tradic. Hlavními pracemi byly opravy a čištění šatních skříněk, vyklízení a úklid baráku, opravy dveří a zámků a další práce potřebné ke zvelebení kasáren. Práce se protáhly až do pozdního večera, tuším že před jedenáctou jsme končili.
    Nakonec se toho stihlo docela dost a když jsem si uvědomil, jak to tam vypadalo ještě před rokem a jak teď... V neděli nafasovali první jedinci přidělené šatní skříňky a prostěradla na postele, udělali jsme nějaké dokončovací práce a poklidili co jsme roztahali. Kolem druhé odpolední jsme pak odjeli směr Praha. 

Petr

PS: Kdo pozná jaké jsme si to přivezli uniformy z Liberce a kdo uhádne jaký stejnokroj jsem si koupil na burze, má bod. :-)))

 

Všechna práva vyhrazena. Klub vojenské historie Československo 1945 - 1990. © 2008