KVH Československo 1945-1990 ČSLA PS SNB VMV LM

       |Připravujeme|               |Fotogalerie proběhlých akcí|
  Nová stránka 1

Členství

Akce

Výstroj a výzbroj

Články a recenze

Zajímavé odkazy

Diskusní fórum

Bazar

Kontakt

 

Bahna 2006, cvičení Vltava 66

23. června jsme se zúčastnili monstrakce Bahna 2006. Vyrazili jsme v síle dvou družstev do ukázky, která měla název Vltava 66. První družstvo představovalo družstvo PS, druhé motorizovanou pěchotu.
Nemá cenu zde sáhodlouze popisovat průběh celé akce, takže jen vyzdvihnu to co mě potěšilo a to co se mi vyloženě nelíbilo.
Nejprve to špatné: kvantita není totéž co kvalita a méně je někdy více, což platí především u vojáků - musím konstatovat, že kromě nás bych na prstech jedné ruky spočítal dobře ustrojené vojáky, nedostatky tam byly víc než výrazné, počínaje botami vz. 90 přes civilní trička po absenci veškeré výstroje kromě opasku a samopalu. Lahůdkou tam byl pancéřovník s RPG 75. Z toho důvodu mě zarazil výrok F. K., který všechny chválil za výbornou ustrojenost, měřítka autařů jsou asi skutečně někde jinde než skutečných re-enactors. Tímto se nad ně nechci povyšovat, jen konstatuji, že ukázka by měla ukazovat věci tak jak měly být a o to se my snažíme, pokud mají majitelé techniky jiný záměr, je nám líto. Z hlediska průběhu ukázky - postrádal jsem rozlišení jednotlivých stran, útočníci postupovali ve stylu "akorát jdu a střílím", taktika bohužel veškerá žádná, ono totiž i ukázkové provedení zteče motostřelců vyžaduje trochu víc než jen obléknout jehličí a vzít samopal. Z hlediska organizačního - brzký konec vydávání večeře, výdej snídaně na opačném konci areálu (cca 2 km). Nekvalitní střelivo do kulometu
Ještě že v noci nepršelo, ráno jsem koukal na stan a z mnoha direk se na mě smálo Slunce. :-)
A teď pozitiva - chutná večeře, snídaně i oběd. Rozumná dotace pohonných hmot (i když to byl Special). Přehledný zalaminovaný časový harmonogram který dostal velitel každé jednotky a který byl skvělou pomůckou v orientaci co, kdy a kde. Taky bych chtěl velice poděkovat Milanovi Mojžíšovi za ochotnou pomoc nejen při tankování PHM. Pro mě osobně byla navíc velmi příjemná skutečnost to, že jsem po dlouhé době nebyl v roli organizátora, takže jsem si to mohl užívat. V ukázce mě potěšilo hojné zastoupení zajímavé techniky a především dělostřelectvo, které se nám za zády opravdu činilo.
Celkově hodnotím Bahna kladně, i přes nějaké ty boty - tímto rád nabízím organizátorům naši pomoc na jejich vychytání.
Je jasné že taková monstrakce s sebou nese řadu chaosu a komplikací, ale s tím už se tak nějak počítá.  

Petr

PS: Bahna byla opravdu bahnitá, všichni jsme vypadali jak čuníci, jen to vedro bylo strašný :-)

 

Fotek je jen pár, z ukázky bohužel téměř žádné


Diskuse k akci zde

Všechna práva vyhrazena. Klub vojenské historie Československo 1945 - 1990. © 2008