KVH Československo 1945-1990 ČSLA PS SNB VMV LM

       |Připravujeme|               |Fotogalerie proběhlých akcí|
  Nová stránka 1

Členství

Akce

Výstroj a výzbroj

Články a recenze

Zajímavé odkazy

Diskusní fórum

Bazar

Kontakt

  Nová stránka 1

Listopad po 20 letech
17. listopadu 2009, Brandýs nad Labem


   

    Dřív se ke mně nedostaly fotky, takže teď už budu lovit ve vzpomínkách nějaký ten pátek starých.
Na 17. listopadu jsme byli pozváni do Brandýsa nad Labem, kde agentura Happy Beat a Divadlo Černý Petr pořádali „Sametový festival“ v jehož rámci měla proběhnout připomínka událostí starých 20 let. Jak probíhaly přípravy si už moc nevzpomínám, snad jen na můj vůz Škoda Felicia Combi zaplněný štíty, přilbami a obušky…
    V osudný den jsme se sešli v Praze a coby kolona tří vozidel se přesunuli do Brandýsa na náměstí. Od začátku jsme budili nemalou pozornost. Zejména u těch, kteří netušili co se bude dít. Po poledni proběhla krátká secvičná a svačina. Odpoledne se odehrála ukázka přepadení a zásahu motorizovaných hlídek VB proti lupiči a poté již nastal 17. listopad roku 1989. Byly předvedeny obrazy, jejichž předlohy se odehrály na různých místech Prahy. Škoda že se pořadatelům nepodařilo zajistit dobovější a disciplinovanější (myšleno z hlediska dodržení scénáře) demonstranty. Na druhou stranu bez toho by asi nevznikly některé mrazivé zážitky, když už to bylo skoro doopravdy. I když šlo o divadlo, tak ve chvíli, kdy jsem byl s kolegy vyslán vysvobodit z davu napadeného příslušníka PÚ VB a vyvést nejagresivnější demonstranty jsem doopravdy koukal, abych byl z toho mlýna co nejrychleji venku se zdravou kůží.

    Myslím že zážitek pro obě strany to byl zajímavý a docela mrazivý. Doufejme že v reálu už toho nenastane nikdy více.

    Každopádně musím pochválit drtivou většinu spoluúčinkujících v uniformě. Vzhledem, ustrojeností a disciplinovaností o několik tříd předčili masopustní maškary z obdobných akcí v jiných městech. I tak je ale třeba stále na sobě pracovat.
Pár čísel k akci – napočítal jsem minimálně 35 příslušníků SNB (hlídky VB, PÚ VB, StB, OZU), jeden obrněný transportér OT-64 a dva hlídkové vozy značky Lada. Náš klub byl v tomto výčtu nejpočetnějším kolektivem čítajícím 13 příslušníků.

    Děkujeme pořadatelům za zajímavou akci a těšíme se do budoucna na případnou další spolupráci.

    Fotografie dodali pořadatelé.

 

Petr

     

Všechna práva vyhrazena. Klub vojenské historie Československo 1945 - 1990. © 2008