KVH Československo 1945-1990 ČSLA PS SNB VMV LM

       |Připravujeme|               |Fotogalerie proběhlých akcí|
  Nová stránka 1

Členství

Akce

Výstroj a výzbroj

Články a recenze

Zajímavé odkazy

Diskusní fórum

Bazar

Kontakt

  Nová stránka 1

Den ČSLA 2009
2. až 4. října 2009


    První víkend v říjnu jsme pořádali již tradičně akci Den ČSLA (světe div se, poprvé to bylo již před sedmi roky, hrozně to letí...). Bohužel jsme byli poněkud zklamáni účastí či spíše neúčastí hostů ať už z jiných klubů nebo jednotlivců. Původní ohlasy a dotazy naznačovaly počet účastníků přes dvacet. Nakonec to byla akce jen pro nás, ale nelituji toho. Smůlu spíš mají ti, kteří se nás dotazují na lecjaké informace z oblasti historie, výstroje, stejnokrojů či zbraní. Na odborné diskuse na tato témata zde byl vyčleněn dostatek času. Možná že se někdo zalekl avizovaných přednášek, že je akce příliš odborná. Takové obavy byly liché. Na druhou stranu nechápu takové osoby, které o sobě tvrdí že jsou ohromní nadšenci do ČSLA, ale jejich znalosti končí u stejnokroje 60 a samopalu vz. 58, jejich činnost představuje bohapusté pózování před objektivem fotoaparátu a ani nemají zájem se poměrně nenáročnou a zajímavou formou v této oblasti vzdělat. Jak už jsem předeslal, jejich chyba.

    V Lešanech jsme se sešli tradičně v pátek večer, připravili se na sobotní program, hodili nějaké uzeniny na gril a šli brzo spát. Sobotní ranní budíček vystřídala rozcvička, při které nejmenované osobě v běhu opakovaně padaly trenýrky, což demoralizovalo celý kolektiv. Škoda že ČSLA nedisponovala trenýrkami s knoflíky pro připnutí šlí... Po odbytí hygieny a snídaně jsme se přemístili na učebnu. Co se zde dělo? Šest z nás si připravilo přednášky či spíše prezentace z oblasti svých zájmů více či méně se dotýkajících ČSLA. Budu konkrétní:

Petr Drahorád: Stejnokroj 85 a jeho klony
Lukáš Pomykal: SVD 63 Dragunov
Petr Kadera: Zdravotnická služba v poli
Pavel Šmíra: UK-59
Literární okénko:
Ondřej Dohnal: ČSLA na Rýně
Petr Tvrdý: Osmašedesátý

Většina příspěvků vyvolala poměrně zajímavé diskuse, které přinesly řadu nových informací a zjištění, přičemž největší debaty se rozproudily v literárním okénku.

    Po obědě následovalo kratší volno. Odpoledne bylo věnované především praktickému výcviku nových velitelů družstev, kulometníků a pancéřovníka. Cca v 18:30 byl výcvik ukončen. Následovala lehká večeře a klubová schůze. Bylo co řešit, letošní rok byl bohatý na události a příští rok očekáváme rovněž s velkým příslibem. Schůze se protáhla cca do 22:00, pak jsme poseděli opět u grilu a o půlnoci šli spát.

Petr

   

Všechna práva vyhrazena. Klub vojenské historie Československo 1945 - 1990. © 2008